Nowy numer 22/2020 Archiwum

Taki rok

Co działo się w archidiecezji katowickiej w 2018 roku? Wybraliśmy 12 wydarzeń.

Tragedia w Zofiówce

5 maja, Jastrzębie-Zdrój

Taki rok   Zofiówka w czasie akcji ratowniczej Przemysław Kucharczak /Foto Gość Po tąpnięciu 900 m pod ziemią zostało 7 górników. Do dwóch żyjących ratownicy dotarli już pierwszego dnia akcji.

Okazało się, że uratowani dużą część drogi do ocalenia przeszli sami. Przedzierali się ciasnym prześwitem wśród pogiętych, metalowych elementów. Gdy brakło im tlenu w aparatach ucieczkowych, odszukali lutniociąg, czyli rurę z powietrzem. Rozszczelnili ją i tuż przy niej doczekali się pomocy.

Ratownikom pracę utrudniało ogromne stężenie metanu, grożące wybuchem. Na 5 dni zatrzymało ich ogromne, podziemne zalewisko, które musieli wypompować. Przez wywiercony otwór, długi na 100 m, spuścili do chodnika za zalewiskiem pakiet żywnościowy i telefon. Niestety, nikt ich nie podjął. Zginęło 5 górników.

Więcej w tekście Akcja "Zofiówce" dzień po dniu. Zobacz też galerię zdjęć z akcji.

Kolejne wydarzenia - na następnych stronach

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama