Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

„Ustrój” Ślązaków

Czy nowe Muzeum Śląskie nas wzbogaci? – list do redakcji.

„Ustrój” Ślónzoków - przeczytaj ten tekst po śląsku

Gdy byłem chłopcem, w latach sześćdziesiątych wieku dwudziestego, w Siemianowicach, idąc do szkoły mijałem rodzinny familok Korfantych, zbudowany w miejscu, gdzie się Wojciech Korfanty urodził. Na tym domu widniał na specjalnej tablicy napis: „Oświata i praca naród wzbogaca”.

I przypominam sobie, że jakaś oświata wtedy istniała, zaś bogactwo mogłem zobaczyć tylko na tej tablicy – z powodów ustrojowych. Ale i tak dzisiaj starsze osoby nadal jeszcze odrywają kupony z tej niegdysiejszej oświaty.  

Aktualnie buduje się w Katowicach na terenie zamkniętej kopalni obok Ronda i „Spodka”, za niebywale dużo pieniędzy, nowe Muzeum Śląskie. I gdy spoglądam na ten plac budowy, nie mogę pojąć, jak to jest, że po wybraniu dołów wielkich jak doły po eksploatacji piasku (Zancverzac) pod siemianowickim Pszczelnikiem i wylaniu betonowych cudów sztuki budowlanej, głównie podziemnej, gazety informują, iż właściwie brak jest zgody w sprawie tego, co ma zostać ukazane na wystawie stałej tego muzeum. Bowiem historia tej ziemi jest niezmiernie zawęźlona, na Śląsku były Polska, Czechy, Austria, Prusy, Niemcy, Polska, Niemcy, znowu Polska... i jakoś nie wiadomo, co dzisiaj jest z tych starych dziejów bezapelacyjnie najważniejsze i czy czegoś nie można by zepchnąć na margines.

Dawniejsi decydenci sprawdziliby tylko jedno – czy te projekty są zgodne z ustrojem w Polsce – i  wszystkim rozjaśniłoby się w głowach. A teraz zorganizowano szybką debatę, żeby niezadowoleni mogli powiedzieć, co im się nie podoba, lecz komisja konkursowa i tak już podjęła decyzję, jaka ta wystawa będzie i koniec.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy