Nowy numer 18/2024 Archiwum

Posłane w pokoju Chrystusa

Słowo społeczne metropolity katowickiego na pielgrzymkę kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich (21 sierpnia 2022).

C) Bł. Marianna Biernacka z domu Czokało – trzeba stać w obronie życia i rodziny

Dzisiaj, mocniej niż kiedykolwiek dotąd, trzeba podnosić głos w obronie kobiet. On zawsze współbrzmi z obroną życia, które kobieta-matka przekazuje niejako swoim kosztem. Tak zrobiła bł. Marianna Biernacka.

Na początku lipca 1943 gestapowcy skazali jej syna i synową na śmierć. Syn miał już dwuletnią córkę, a jego żona znów była ciężarna. Dlatego Marianna postanowiła umrzeć za synową i jej nienarodzone dziecko. Rozstrzelano ją razem z synem 13 lipca 1943 niedaleko Grodna. Ocalona synowa zmarła w 2014 roku, w wieku 98 lat. Bł. Marianna to patronka teściowych. Za jej wstawiennictwem modlą się do Boga kobiety proszące o łaskę macierzyństwa.

Jej postać to wzór kobiety całkowicie oddanej życiu; wzór tym bardziej ważny dzisiaj, gdy niektóre prądy myślowe, w tym różne postacie feminizmu, skłaniają do postrzegania macierzyństwa jako swoistego ograniczenia narzuconego kobiecie. Świadectwo życia i ofiarnej śmierci „błogosławionej teściowej” uczy obrony życia od naturalnego poczęcia, aż po naturalną śmierć.

Niech teściowe – mamy - zapoznają się z tą piękną postacią, bo ma wiele do powiedzenia świadectwem swojej ofiary. Doceńmy i tu, u Matki Bożej Piekarskiej, wszystkie babcie, które opiekują się wnukami i wnuczkami. Wielką wartość ma ta rodzinna samopomoc i solidarność; sprawia, że w rodzinie jest bezpieczniej, a babcie i dziadkowie – jako świadkowie wiary i tradycji, przekazują młodemu pokoleniu skarb tej wiary i przywiązanie do tej tradycji, które stanowią fundament naszej śląskiej kultury.

Trzeba też podnosić głos jak to zrobiło Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. 7 lipca br. Parlament Europejski przyjął rezolucję, która uznaje, że „bezpieczna i legalna aborcja jest podstawowym prawem i jako taka powinna być zawarta w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, która ma taką samą wartość jak traktaty UE”.  Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich wydało oświadczenie, w którym nie zgadza się z 324 europosłami Parlamentu Europejskiego, protestuje wobec pomysłu wprowadzenia zmiany w art. 7 Karty Praw Podstawowych i oświadcza, taka rezolucja nie jest prawem, ale jest krokiem ku cywilizacji śmierci, a nie życia”. Bo każdy poczęty człowiek ma prawo do życia a naszą powinnością jest obrona praw najsłabszych.

Drogie Siostry! Za każdy gest obrony życia, chociażby przez duchową adopcję; za wspieranie i życzliwe towarzyszenie kobietom w stanie błogosławionym i za udzielanie pomocy uchodźcom składam szczere Bóg zapłać.

Bł. Marianna wyraziła jedną prośbę: „Aby przed śmiercią dostarczono jej różaniec”. Ta jej ostatnia wola odsyła nas do postaci bł. Pauliny.

D) Bł. Paulina Jaricot – trzeba się modlić

W maju tego roku, w Lyonie została beatyfikowana Paulina Jaricot. Mimo, że pochodziła z bogatej rodziny, rozdała biednym swoją biżuterię i ubierała się jak robotnica. Stworzyła Koła Robotnic Zakładów Przemysłowych, które zgodziły się przekazywać drobne sumy z tygodniowych zarobków na misje. Dzięki nim powstało dziesiątki, a potem setki szkół. Propagowała modlitwę różańcową, tworząc tzw. Żywy Różaniec. Cały swój majątek zainwestowała w budowę domu, który miał być idealnym ośrodkiem przemysłowym, gdzie robotnicy z rodzinami mieli cieszyć się pracą sprawiedliwie zarządzaną i wynagradzaną.

Dzisiaj założone przez nią Dzieło Rozkrzewiania Wiary od 1922 r. ma status Dzieł Papieskich i funkcjonuje w 144 krajach. Koła Żywego Różańca po kilku latach działania liczyły ponad milion uczestników, tym samym Paulina stała się założycielką jednego z największych misyjnych dzieł w Kościele.

W archidiecezji katowickiej mamy aktualnie około 3500 „Róż“ Żywego Różańca. Istnieją we wszystkich niemal parafiach. W każdej „Róży” modli się 20 osób – zgodnie z ilością tajemnic różańcowych. Tak więc 70 tysięcy osób modli się różaniec w intencjach Kościoła i świata. Pozdrawiam Was, dziękuję i życzę, aby dzieło stowarzyszenia rosło i przynosiło błogosławione owoce. Starajcie, aby w parafiach misyjne róże różańcowe rozkwitały!

ciąg dalszy na następnej stronie:

« 2 3 4 5 6 »

Zapisane na później

Pobieranie listy