Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Posłane w pokoju Chrystusa

Słowo społeczne metropolity katowickiego na pielgrzymkę kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich (21 sierpnia 2022).

1. Powitanie

Drogie, Kochane Pątniczki, wszystkie Was serdecznie witam na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śląskich, u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej!

Drogie Siostry! Dziękujemy Bogu i ludziom, że możemy znowu być razem, w tym ważnym dla nas miejscu i czasie.

Przybyłyście do tego źródła maryjnej pobożności jako reprezentacja świata kobiet naszej archidiecezji i górnośląskiej metropolii. Jednak - dzięki transmisjom telewizji Polonia i Katowice oraz stacji radiowych PR Katowice i radia eM - nasza wspólnota obejmuje niezliczone pątniczki z niemal całego świata. Zgodnie z tradycją, na początku pielgrzymki pozdrawiamy się nawzajem słowami: Szczęść Boże!

A więc Szczęść Boże każdej z Was! Szczęść Boże wszystkim!

To pozdrowienie i życzenie niech dotrą także do Waszych rodzin i bliskich, do waszych dzieci i wnuków, zwłaszcza do tych, którzy przeżywają teraz trudny czas i łączą się z nami mimo choroby, kalectwa oraz różnych życiowych tragedii. Niech dotrą do wszystkich kobiet!

Pamiętamy o ofiarach ostatnich wypadków górniczych; o górnikach z kopalń „Pniówek” i „Zofiówka”. Ich żony i rodziny modliły się tutaj w czasie majowej pielgrzymki mężczyzn. Drogie wdowy, matki, córki i synowie, gdy niesiecie ciężar i ból dramatycznego doświadczenia nagłego odejścia bliskich, otaczamy was stale naszą modlitwą i duchową bliskością.

Słowa pozdrowienia kieruję do pielgrzymów-gości – świeckich i duchownych. Witam przedstawicieli rządu oraz parlamentu i samorządu. (...) Przedstawicielom władz dziękujemy za każdy gest troski o sprawiedliwość i miłość społeczną; za wszelkie formy wspierania rodzin i dzieci; dziękujemy państwu za „Wyprawkę szkolną” a Caritas za akcję „Tornister pełen uśmiechu”.

Witam arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolitę warmińskiego. U Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich jest po raz pierwszy. Bóg zapłać za przyjęcie zaproszenia, za posługę słowa, za świadectwo o świętej Warmii, której dzieje podobne są do losów Śląska, i o sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie, gdzie w XIX wieku objawiła się Matka Boża.   

Witam biskupów z górnośląskiej metropolii: witam emerytowanego biskupa pomocniczego z Opola – Pawła Stobrawę oraz naszych biskupów pomocniczych Marka, Adama i Grzegorza oraz arcybiskupa koadiutora Adriana. Witamy, łączącego się z nami dzięki transmisjom, arcybiskupa seniora Damiana.  

Słowa powitania i pozdrowienia kieruję do wszystkich księży, zwłaszcza tych, którzy tu dziś od rana udzielają sakramentu pokuty i pojednania; witam diakonów stałych i nadzwyczajnych szafarzy komunii św. oraz wspólnotę naszego Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach; witam nauczycieli akademickich oraz pracowników Wydziału Teologicznego Śląskiego Uniwersytetu. Witam katedralną Kapitułę.

Jest z nami, pochodzący z Cieszyna, biskup diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej Tadeusz Kusy. Twoja Bracie obecność przypomina nam, że Kościół jest misyjny, a wiara umacnia się, gdy jest przekazywana. Cieszymy się, że modli się z nami pochodząca z Katowic S. Nina Chalecka. Od 31 lat ofiarnie posługuje w Rosji.

Szczególnie serdecznie pozdrawiam obecne tu osoby życia konsekrowanego, zwłaszcza siostry zakonne – życia kontemplatywnego i aktywnego: misjonarki, katechetki, zakrystianki, pielęgniarki - oraz dziewice konsekrowane i wdowy. Bóg zapłać za Wasze modlitwy, służbę Kościołowi i Ludowi Bożemu, za piękne świadectwo życia według rad ewangelicznych.

Pozdrawiam wszystkie pątniczki-seniorki, te zwłaszcza, które od dziesięcioleci tu pielgrzymowały, a dziś duchowo przybywają do Piekar i budują z nami modlitewną wspólnotę.

Witając i pozdrawiając wszystkich życzę, aby dzisiejsze pielgrzymowanie było dla każdego z Was źródłem umocnienia w wierze, nadziei i miłości. Szczególnie serdecznie pozdrawiam nasze siostry w Chrystusie z Ukrainy – znalazły u nas dzięki wam dom – a dziś są z nami u Matki Bożej!

ciąg dalszy na następnej stronie:

« 1 2 3 4 5 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy