Katowice. Adwent w krypcie cz. 4

O istocie duchowego towarzyszenia ludziom młodym mówił na zakończenie Mszy św. o. Euzebiusz Skorupa, franciszkanin. Wraz z dwoma innymi franciszkanami reprezentował on w IV niedzielę adwentu w krypcie katowickiej katedry Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe "Trzej Towarzysze" z Chorzowa.

Pandemia sprawiła, że na rekolekcje adwentowe do katowickich studentów nie dotarł z Rzymu ks. Paolo Asolan z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Franciszkanie natomiast, wraz z młodzieżą skupioną wokół centrum, uczestniczyli w rekolekcjach od samego początku. „Dziś kończą i sumują to, co było także ich udziałem” – tłumaczył na początku Mszy św. duszpasterz akademicki.

Homilię rekolekcyjną wygłosił o. Kryspin Maćczak. Zachęcał w niej m.in., by nie stać obok Ewangelii, która jest nam dobrze znana; by ją przyjąć jako skierowaną do nas i odczytać w niej proste wezwania do codziennych zadań. By dostrzec również, że za słowem, które znamy, stoi Bóg, któremu na nas zależy – to sprawi, że uznamy słowo za dobre dla nas. Kaznodzieja pytał też: „Po co kilka dni przed urodzinami Jezusa Chrystusa daje nam słowo o zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie? Ponieważ Pan Bóg chce nam przypomnieć, że spełnia swoje obietnice; żebym nie zapomniał, że to, co zapowiedział, wypełnia”.

Homilia o. Kryspina Maćczaka Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego

Rekolekcje adwentowe zorganizowane przez Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego trwały cztery niedziele. Dzięki dużej powierzchni katedralnej krypty – gromadziły co tydzień kilkudziesięciu uczestników, w tym studentów przyjeżdżających na Śląsk do swoich domów z odległych ośrodków akademickich, takich jak Kraków czy Poznań. Wieczorną Mszę św. w krypcie poprzedzała godzinna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, zainicjowana przez młodzież jeszcze w listopadzie. Po Mszy św. uczestnicy rekolekcji odmawiali wspólnie kompletę (praktyka ta w kościele akademickim podejmowana jest z kolei od października).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..