Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice. Adwent w krypcie cz. 3

Gościem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego był benedyktyn o. Szymon Hiżycki, opat z Tyńca. To trzecia odsłona tegorocznych rekolekcji adwentowych w kościele akademickim w Katowicach.

Ojciec Hiżycki nawiązał do czytanego w II niedzielę Adwentu w liturgii fragmentu z Listu do Tesaloniczan. Zwrócił uwagę, że „apostoł Paweł opisuje człowieka prawego sumienia. Dla niego nieustanne dziękczynienie, nieustanna radość wynikają z czystego sumienia. Kiedy mówi: »Nieustannie się radujcie«, ma na myśli: »Zawsze zachowujcie czyste sumienie«”.

Odwołując się do św. Bazylego Wielkiego, wyjaśniał też Pawłową zachętę do nieustannej modlitwy: „Bardzo niewiele albo nawet wcale - jak mówił Bazyli - modli się ten, kto modli się tylko, gdy jest na kolanach. Modlitwa dla mnichów była zawsze pewnego rodzaju relacją z Bogiem, gdy człowiek brał pod uwagę Boga przy podejmowaniu każdej decyzji. Szukając porównań z relacją małżeńską, można powiedzieć tak: mąż i żona nie zawsze są razem, ale zawsze są małżeństwem. Mąż nie zawsze widzi żonę, ale zawsze, gdy podejmuje decyzję, podejmuje ją jako jej mąż...”.

Wizyta przełożonego tynieckich benedyktynów wśród nauczycieli akademickich i studentów zebranych wokół Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego była trzecią stacją akademickich rekolekcji adwentowych organizowanych w krypcie katowickiej katedry. Pierwotnie Tyniec w ich programie miał być dla katowickich akademików źródłem zachwytu nad lekturą słowa Bożego i pięknem liturgii, które go charakteryzują. Pandemia jednak przeszkodziła w tym, by opat tyniecki był gościem adwentowego spotkania nauczycieli akademickich i aby w czasie jego pobytu w Katowicach w opactwie pojawili się z wizytą studenci i profesorowie z Katowic. Dziękując o. Hiżyckiemu za wizytę, przedstawiciele duszpasterstwa wyrażali nadzieję, że to rekolekcyjne spotkanie będzie wstępem do realizacji w późniejszym czasie całego wcześniejszego planu.

Homilia o. Szymona Hiżyckiego z Tyńca.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast