Nowy numer 48/2023 Archiwum

Prosimy: nic o nas bez nas

Abp Wiktor Skworc do pielgrzymów w sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej: Unikajmy wszyscy siedmiu grzechów głównych naszych czasów.

IV.

Drodzy!

„Raz jeszcze patrzymy w stronę pracowitego Śląska. Jest to ziemia wielkiej pracy i wielkiej modlitwy…”. I częstych wypadków przy pracy, trzeba by dodać… Pamiętamy wybuch na kopalni „Wesoła” w październiku ubiegłego roku. Pamiętamy o ofiarach. Byli wśród nich także ci, którzy przeżyli i – po długim leczeniu – wracają do zdrowia, a dziś są z nami… Witamy Was Bracia bardzo serdecznie, po imieniu: witam Krzysztofa z Orzegowa, Dariusza
i Karola z Wesołej, Tomasza z Brzęczkowic i Bogdana z Kosztów.

Dziękujemy tym, którzy Was ratowali i leczyli. To ratownicy górniczy i lekarze, pielęgniarki z Centrum Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Należy im się dzisiaj, tu w Piekarach, szczególne podziękowanie. A ratownikom dziękujemy również za trwającą akcję na kopalni „Wujek” – „Ruch Śląsk”. Trwa tam zmaganie o odnalezienie dwóch górników: Lecha i Marcina. Dziś modlimy się za nich i dziękujemy za wszystkie, także te nowatorskie, działania ratownicze. Polecam Was wszystkich opiece św. Barbary.

V.

Tematem często podejmowanym tu, w maryjnym sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej, była sprawa niedzieli. Do tego tematu musimy i dziś wracać, bo to „być albo nie być” wspólnoty rodzinnej i kościelnej, społeczeństwa.

W styczniu ukazał się „Apel biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i zwierzchników Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej o poszanowanie i chrześcijańskie świętowanie niedzieli”.

Czytamy w nim między innymi: kierujemy nasz apel także do tych, od których zależy społeczny kształt świętowania niedzieli w Polsce: apelujemy do pracowników, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej; apelujemy do pracodawców, by uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne; apelujemy do parlamentarzystów, by zapewnili takie uregulowania prawne, które uszanują  w naszej Ojczyźnie prawo ludzi pracy do niedzielnego wypoczynku i świętowania; apelujemy do władz, by uczyniły wszystko w celu ochrony niedzieli, tak, aby człowiek nie był traktowany jako narzędzie zysku i mógł przeżywać niedzielę zgodnie ze swoimi przekonaniami; apelujemy wreszcie do wszystkich ludzi dobrej woli o poszanowanie niedzieli i świąt z uwagi na społeczny pożytek należnego odpoczynku i świętowania – dla dobra naszych rodzin, dla dobra obywateli naszego państwa.

Zgromadzeni u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej wnosimy postulat: zagwarantowania niedzieli jej świątecznego charakteru. Konstytucja jednego z państw Unii Europejskiej poucza, iż wspólne przeżywanie – przez całe społeczeństwo – świątecznego czasu jest bardzo jednoczące i państwowotwórcze.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy