Nowy numer 48/2023 Archiwum

Prosimy: nic o nas bez nas

Abp Wiktor Skworc do pielgrzymów w sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej: Unikajmy wszyscy siedmiu grzechów głównych naszych czasów.

III.

Drodzy Bracia!

Wyrażamy radość z faktu, że w stronę Górnego Śląska, naszej Małej Ojczyzny, w stronę Kościoła na tej ziemi, <popatrzyli> także nasi Goście. Słowa powitania kieruję do Pasterzy Kościoła, którzy są z nami:

Jest wśród nas ksiądz Gerhard kardynał Müller Prefekt Watykańskiej Kongregacji Wiary, który dziś przewodniczy Eucharystii i wygłosi do nas słowo Boże. Księże Kardynale – Bóg zapłać za dar obecności i za słowo, które będzie wygłoszone w języku polskim, co cenimy i za co bardzo dziękujemy! Dzięki za zauważenie naszej dramatycznej historii, co wyraziło się wczoraj złożeniem kwiatów pod krzyżem kopalni Wujek, gdzie w pamiętny dzień 16 grudnia 1981r. od kul sił milicyjnych zginęło 9 górników. Jesteśmy też wdzięczni Waszej Eminencji za utwierdzanie nas w nauczania Kościoła dotyczącym spraw małżeństwa i rodziny.

To stanowisko popieramy razem z obecnym tu tradycyjnie, metropolitą krakowskim Stanisławem kardynałem Dziwiszem, którego równie serdecznie witam i dziękuję za to, że w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, w krakowskich Łagiewnikach, mogła powstać kaplica Matki Bożej Piekarskiej. Księże Kardynale Stanisławie, Światowe Dni Młodzieży to nasze wspólne dzieło. Dlatego archidiecezja katowicka włączyła się już we wszystkie przygotowania. Może Ksiądz Kardynał – jak zawsze – na nas liczyć.

Pozdrawiam przybyłych biskupów: biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla, biskupa gliwickiego Jana Kopca oraz biskupów pomocniczych: z Bielska – biskupa Piotra Gregera, z Gliwic – biskupa Gerarda Kusza, z Opola – biskupa Rudolfa Pierskałę. Ze szczególnym szacunkiem witam biskupów seniorów: Jana Wieczorka z Gliwic, Tadeusza Rakoczego z Bielska-Białej i naszego arcybiskupa seniora Damiana Zimonia, który za miesiąc będzie świętował 30-lecie przyjęcia święceń biskupich. Jest z nami także abp senior diecezji częstochowskiej Stanisław Nowak. Witam – po raz pierwszy na pielgrzymce w nowej roli – katowickich biskupów pomocniczych Marka i Adama, którzy dziś do Piekar szli z pielgrzymami z Radzionkowa.

Bardzo serdecznie witamy także biskupa Michała z diecezji Musoma w Tanzanii, gdzie od 40 lat, jako misjonarz fidei donum, posługuje ksiądz archidiecezji katowickiej Edward Gorczaty. Biskupie Michale, księże Edwardzie, wasza tu obecność, przypomina nam, że Kościół jest misyjny i że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieło głoszenia Ewangelii.

Wszyscy też jesteśmy odpowiedzialni za pokój w całej ludzkiej rodzinie, a zwłaszcza na bliskiej nam Ukrainie, skąd – z diecezji charkowsko-zaporoskiej – przybył delegat tamtejszego biskupa ks. Tomasz Nadbereżny. Solidarność z narodem ukraińskim, z Kościołem na Ukrainie, wyrażamy modlitwą i konkretną pomocą. Jest z nami także nowo mianowany administrator apostolski diecezji Atyrau w Kazachstanie ks. Dariusz Buras. Witamy! Jest także z nami bp Tadeusz Kusy z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Witam Prezydentów i Burmistrzów Śląskich miast. Słowo szczególnego pozdrowienia kieruję pod adresem tych samorządowych włodarzy, którzy współdziałają w Górnośląskim Związku Miast. Z założenia organizm ten ma budować Metropolię Górnośląską. Życzymy odwagi w podejmowaniu decyzji i współdziałaniu, aby na Górnym Śląsku wzrastała jakość życia jego mieszkańców!

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy