Ks. Władysław Basista, wykładowca, logopeda, specjalista z fonetyki pastoralnej, i Stanisław Płatek, jeden z przywódców strajku w kopalni "Wujek" w grudniu 1981 roku, zostali honorowymi obywatelami Katowic.
Uroczystość wręczenia symbolicznych kluczy do bramy miasta odbyła się podczas uroczystej sesji radnych, 11 września, w 153. rocznicę nadania Katowicom praw miejskich.
Ks. prałat Władysław Basista urodził się w Niedobczycach w 1928 roku. Pochodzi ze znanej na Śląsku rodziny Basistów, której dzieje częściowo posłużyły Kazimierzowi Kutzowi do stworzenia fabuły filmu "Sól ziemi czarnej".
Ks. prałat Władysław Basista dziękuje za tytuł Honorowego Obywatela Katowic Aleksandra Pietryga /Foto Gość
Stryj Maksymilian, działacz społeczny i oświatowy, założył w Rybniku pierwszą polską księgarnię katolicką. Ojciec księdza prałata, Józef Basista, w błękitnym mundurze hallerczyka brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich.
- O tym, żeby znaleźć się w Katowicach, marzyłem od dziecka - zdradził ks. Władysław, odbierając honorowe obywatelstwo. - Kiedy miałem 15 lat, pierwsze zarobione pieniądze wydałem na... bilet pierwszej klasy do Katowic.
O Katowicach opowiadał mu jego ojciec. Po latach ks. Władysław przyznał, że ojciec był dla niego największym przewodnikiem i nauczycielem. - Uczył mnie zawsze patrzeć w górę i nie zadowalać się byle czym. I nauczył mnie patriotyzmu.
Święcenia kapłańskie ks. W. Basista przyjął w 1954 roku w Piekarach Śl. z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Katowiccy biskupi przebywali wtedy na wygnaniu.
Od początku zwracał szczególną uwagę na głoszenie kazań. Został skierowany na studia homiletyczno-fonetyczne. W rok po przyjęciu święceń ks. W. Basista został mianowany prokuratorem i wychowawcą w seminarium w Krakowie. Wykładał też homiletykę i fonetykę pastoralną.
Uczył się i działał u boku ks. Stanisława Wilczewskiego, który w 1927 roku założył w Katowicach Instytut Fonetyczny. Ks. W. Basista ukończył też specjalistyczne studia logopedyczne.