Całość przemówienia abp. Wiktora Skworca do kobiet gromadzących się w Piekarach.
Mówiąc to jednoznacznie wskazał na rolę domu, jako kolebki języka polskiego w jego gwarowej formie, której się nie wstydzimy, potrafimy mówić po polsku i gwarą; bo to - jak mówi prof. Miodek - „skamielina języka polskiego”, język, który zachował pierwotne formy i piękno polszczyzny. „Nie zapomnieliśmy pacierza polskiego”, a to dzięki matkom - nauczycielkom, przekazującym wiarę, język i kulturę.
Pamiętamy z wdzięcznością o tych pokoleniach matek, kobiet sprzed wieków i mówimy im „Bóg zapłać!”, bo to one ukształtowały naszą tożsamość! Jednocześnie pytamy czy dzisiaj potrafimy kontynuować ich wielkie dzieło, aby - jak minione pokolenia - w darze odrodzonej Polsce, społeczeństwu nieść nie tylko dobra materialne, ale i duchowe: pełną ochronę życia, świętość małżeństwa i rodziny, szacunek dla pracy, rzetelność oraz silne poczucie przynależności do wspólnoty narodów uznających chrześcijański system wartości.
Wdzięczni za misję w Duchu Świętym
W tym roku Kościół przypomina nam: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Z wdzięcznością przyjmujemy zadania, jakie On nam wyznacza w dzisiejszych czasach, aby Ewangelia prowadziła nas do zbawienia.
Wasza obecność tutaj świadczy o tym, że wyrosłyście w chrześcijańskich domach pełnych Ducha: w domach pełnych wiary, mądrości, dobra i pobożności maryjnej. Tego uczcie wasze córki i wnuczki! Uczcie dzieci i młodzież macierzyństwa przyjmującego życie i strzegącego życia; macierzyństwa rozumianego jako misja i powołanie; macierzyństwa przekazującego wiarę, wartości i kulturę oraz umiłowanie ojcowizny i ojczyzny. Uczcie zwłaszcza macierzyństwa odpowiedzialnego i trzeźwego!