Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym!

Całość przemówienia abp. Wiktora Skworca do kobiet gromadzących się w Piekarach.

Powitanie

Drogie Siostry! Witam was u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Witam i pozdrawiam: Szczęść Boże w Piekarach!

Jak co roku przybyłyście do Piekar, aby przez wstawiennictwo Maryi, powierzyć Bogu swoje sprawy osobiste, rodzinne i nasze sprawy społeczne. Reprezentujecie niemal wszystkie parafie naszej archidiecezji.

Ufam, że jest z nami reprezentacja parafii - miejscowości Nieboczowy; właściwie trzeba by powiedzieć nowe Nieboczowy, zbudowane od podstaw w nowym miejscu. Nieboczowy „stare”, istniejące od 1240 r. przestały istnieć, bo ostatecznie ich mieszkańcy - nie bez walki, konfliktów i trudności - uznali, że dla dobra wspólnego - a była nim konieczność budowy suchego zbiornika chroniącego od powodzi tereny od Raciborza po Wrocław, opuścili swoją ojcowiznę. I przy pomocy Banku Światowego zbudowali Nieboczowy w nowym miejscu; powstała piękna miejscowość, z pełną infrastrukturą, szkołą i kościołem, i własną parafią. Dnia 8 września odbędzie się pobłogosławienie tej nowej miejscowości i kościoła, do którego przeniesiono wystrój ze starej nieboczowskiej świątyni.

Drogi Siostry! Z przytoczonych faktów wynika, iż zwyciężyło dobro wspólne; bo w każdej sytuacji konfliktu miedzy dobrem jednostkowym a wspólnym, obowiązuje zasada Katolickiej Nauki Społecznej, iż korzyść wspólna powinna być postawiona wyżej niż dobro jednostki. Mieszkańcy Nieboczów ostatecznie kierowali się tą zasadą i duchem solidarności. Gratulujemy i bardzo dziękujemy za tę postawę!

Pewnie przybyły też kobiety z parafii Leszczyny, serdecznie witam! Bóg zapłać za „przygotowanie” nowego proboszcza do tutejszej parafii, ks. Krzysztofa Fulka, który w minioną niedzielę podjął posługiwanie. Życzymy nowemu proboszczowi wiele Bożego błogosławieństwa, przez ręce Maryi.

Witam wszystkich Gości: Biskupów z Górnośląskiej Metropolii (Gliwice, Opole), w tym naszych biskupów pomocniczych Marka i Adama oraz bp. nominata Grzegorza. Witam reprezentantów władz samorządowych województwa śląskiego oraz włodarzy górnośląskich miast i gmin.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama