Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym!

Całość przemówienia abp. Wiktora Skworca do kobiet gromadzących się w Piekarach.

W imieniu Kościoła dziękuję wam za wierność Bogu, za troskę, jaką otaczacie waszych bliskich, za wrażliwość na drugiego człowieka, szczególnie opuszczonego, starszego, chorego i niepełnosprawnego. Dostrzegamy i jesteśmy wdzięczni za miłość i dobro, jakim każdego dnia obdarzacie wasze rodziny i wasze wspólnoty.

Wdzięczni Bogu

Na kalwaryjskim wzgórzu stajemy z wdzięcznością za siedem wieków szczególnej tutaj obecności Boga i Matki Najświętszej. W 1318 roku w miejscu dzisiejszej bazyliki ówczesny biskup gnieźnieński Janisław dokonał poświęcenia pierwszego kościoła dedykowanego św. Bartłomiejowi Apostołowi. Tak rozpoczęła się historia parafii, która stała się na przestrzeni wieków szczególnym miejscem kultu Matki Najświętszej. Łaski i cuda tu wypraszane sprawiły, że sława cudownej Pani z Piekar dotarła daleko poza granice Śląska i Polski. Wieki nieustannej modlitwy i widzialne znaki Bożej ingerencji, uczyniły Piekary „duchową stolicą Górnego Śląska”.

Drogie Siostry!

Szczególnym wyrazem naszej wdzięczności Bogu i ukoronowaniem siedmiu wieków maryjnej pobożności w piekarskiej parafii jest budowany dom pielgrzyma Nazaret. Nasi przodkowie wznieśli to sanktuarium. Dziś przyszedł czas na nasze pokolenie. Czas, aby dzięki naszym modlitwom, zaangażowaniu i darom materialnym ukończono budowę domu „Nazaret” - domu świętych rodzin i domu uświęcania rodzin. Niech będzie dla następnych pokoleń przestrzenią umacniania wiary oraz symbolem wdzięczności i wierności współczesnego Śląska Bogu i Matce Najświętszej.

Wdzięczni ludziom

W tym roku świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednak nasze świętowanie tu na Górnym Śląsku będzie przedłużone aż do roku 2022. Oficjalne włączenie Górnego Śląska do Macierzy dokonało się bowiem symbolicznym aktem przejścia wojska polskiego na Górny Śląsk przez most na Brynicy w Szopienicach w pamiętnym dniu 20 czerwca 1922 roku.

Trzeba przypomnieć, że to wydarzenie poprzedziły trzy powstania śląskie (1919, 1920 i 1921) i plebiscyt, który zdecydował o przyłączeniu przez Ligę Narodów części Górnego Śląska do Polski. Przedstawicieli polskich władz witali m.in. ówczesny wojewoda śląski oraz działacz narodowy i dyktator III powstania śląskiego Wojciech Korfanty.

Przemawiający w imieniu Kościoła katolickiego ks. infułat Jan Kapica powiedział wówczas:„Narodzie polski! Ludu górnośląski! Jesteśmy wolni! Witaj nam, Ojczyzno, zobacz twoje dzieci! 700 lat byliśmy rozłączeni, ale jeszcze nie zapomnieliśmy języka ojczystego, nie zapomnieliśmy pacierza polskiego”.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..