Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nie bał się obrazy majestatu

20 lat temu zmarł bp Czesław Domin, biskup pomocniczy diecezji katowickiej.

- Bardzo dobrze czuł się wśród chorych, niepełnosprawnych. Był duszą towarzystwa. Brał gitarę, rozbrajał wszystkich swoją szczerością. Nie bał się obrazy majestatu - tak wspomina go ks. Krzysztof Bąk, dyrektor katowickiej Caritas.

- Wszystkie ofiary z wizytacji dawał na budowę ośrodka w Borowej Wsi. Sam żył bardzo ubogo. Nie potrzebował wiele do jedzenia. Do końca życia miał jedne insygnia biskupie. Nie wymieniał ani pierścienia, ani pektorału, ani krzyża, ani pastorału, ani sutanny - dodaje.

Biskup Domin pochodził z Michałkowic, obecnej dzielnicy Siemianowic Śląskich. Stamtąd wyniósł nabożeństwo do św. Michała Archanioła. Już jako biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej codziennie rano i o 15.00 odmawiał Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Często modlił się nią z gośćmi, którzy go odwiedzali. Biskup grał na wielu instrumentach, komponował pieśni i pisał do nich teksty. Pod koniec swojego życia, w chorobie nowotworowej, napisał pieśń wychwalającą Boże Miłosierdzie.

Nie bał się obrazy majestatu   Biskup Domin pieszo chodził na pielgrzymki mężczyzn do Piekar reprodukcja Albert Karkosz Albert Karkosz, stały diakon archidiecezji katowickiej, zapamiętał pielgrzymki męskie do Piekar, w których uczestniczył bp Domin. - Przychodził na miejsce zbiórki dosyć wcześnie. Miał w zwyczaju witać się osobiście z każdym czekającym tam pielgrzymem. Z każdym też zamieniał kilka słów. Zapamiętałem jego spojrzenie pełne ciepła i empatii - wspomina.

Biskup Domin urodził się 6 lipca 1929 r. w Michałkowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1953 r. w kolegiacie Wszystkich Świętych w Krakowie z rąk bp. Franciszka Jopa, wikariusza kapitulnego archidiecezji krakowskiej.

Na biskupa pomocniczego diecezji katowickiej mianowany został 6 czerwca 1970 r. przez papieża Paweł VI. Święcenia przyjął 15 sierpnia 1970 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza. Jako motto pasterskiej posługi wybrał słowa: „Któż jak Bóg”. W 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zmarł 15 marca 1996 r. w szpitalu w Warszawie. Został pochowany w katedrze w Koszalinie.

Przeczytaj także:

Głos z nieba. Posłuchaj!

Rzeźby dla biskupa Domina

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama