Nowy numer 33/2018 Archiwum

Tajemnicze podwojenie istnienia

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla odsłonili w Katowicach prezydenci Węgier i Polski.

Nowoczesny w formie monument stanął przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To dwie betonowe ściany, symbolizujące Sławika i Antalla, które chronią, osłaniają życie - rosnące pomiędzy nimi drzewa.

Podobnie chronili życie innych ci dwaj przyjaciele, Węgier i Polak ze Śląska. W czasie II wojny światowej na Węgrzech ocalili co najmniej 5 tysięcy polskich Żydów, którym wydali fałszywe dokumenty.

Utworzyli nawet sierociniec dla 100 żydowskich dzieci, nazywając go Domem Sierot Polskich Oficerów. Wszystkie te dzieci przeżyły wojnę.

Bulwar w Budapeszcie dla Sławika

- Drzewo jest symbolem kruchości ludzkiego życia. Wyrasta pomiędzy dwoma betonowymi murami, które symbolizują niezłomność postaw naszych bohaterów - tłumaczył ideę tego niefiguralnego pomnika Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent Bronisław Komorowski dodał, że ten monument upamiętnia nie tylko upamiętnia przyjaźń polsko-węgierską, ale też udział w niej Śląska.

Aplauz zgromadzonych pod gmachem MCK Polaków i Węgrów, goszczących w Katowicach na Zjeździe Polsko-Węgierskim, wzbudziły słowa burmistrza pierwszej dzielnicy Budapesztu.

Gabor Tamas Nagy zdradził, że już w kwietniu samorząd będzie rozpatrywał wniosek o nadanie imienia Henryka Sławika odcinkowi bulwarów nad Dunajem. - Brzeg Dunaju w Budapeszcie jest szczególnie słynny. Naziści zabijali tam w Uroczystość odsłonięcia pomnika Sławika i Antalla w Katowicach   Uroczystość odsłonięcia pomnika Sławika i Antalla w Katowicach Przemysław Kucharczak /Foto Gość czasie wojny swoich przeciwników, przede wszystkim Żydów. Teraz nazywamy odcinki nadbrzeża imionami osób, które pomagały ocalić ludzi z tej rzezi - wytłumaczył.

Mówił też z pasją o tym, jak niezwykła była przyjaźń Sławika i Antalla, ludzi bardzo się od siebie różniących, którzy jednak świetnie współpracowali, bo tak nakazywała im wspólna, chrześcijańska tożsamość, nakazująca miłość bliźniego.

Różniło ich pochodzenie, bo Antall był szlachcicem, a Sławik wywodził się spośród robotników. Antall był wykształcony, Sławik skończył tylko szkołę powszechną. Antall był konserwatystą, Sławik socjalistą.

A jednak jeden z bez drugiego niewiele by zdziałali. Zostali też przyjaciółmi na śmierć i życie [Sławik przesłuchiwany przez Niemców wziął całą "winę" na siebie - w ten sposób sam zginął, ale ocalił Antalla - przyp. autora].

Nowy symbol przyjaźni

- Przyjaźń istnieje między dwoma ludźmi albo dwoma narodami. I w ten sposób powstaje to tajemnicze podwojenie istnienia. Gdyby tu stanął tylko pomnik Sławika lub tylko pomnik Antalla, widzielibyśmy tylko połowę rzeczywistości - a tak widzimy całość - powiedział burmistrz Gabor Tamas Nagy.

Istnienie tego pomnika, wraz z kolejnymi publikacjami o Sławiku i Antallu, prawdopodobnie będzie pozytywnie oddziaływać na oba narody.

Katowicki radny PiS Michał Luty, który w zeszłej kadencji jako wiceprezydent Katowic wpadł na pomysł budowy tego wspólnego pomnika i pilotował jego powstanie, komentuje: - Sławik i Antall stają się na naszych oczach współczesnym symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej.

Przeczytaj także, co działo się przed odsłonięciem pomnika:

Aktorzy, stojąc w wąskim wnętrzu pomnika, czytają poruszający tekst o losach Sławika i Antalla. Publiczność oglądała to na telebimie   Aktorzy, stojąc w wąskim wnętrzu pomnika, czytają poruszający tekst o losach Sławika i Antalla. Publiczność oglądała to na telebimie Przemysław Kucharczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama