Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Dziś święcenia naszych biskupów

W południe w katedrze Chrystusa Króla rozpoczną się święcenia biskupie ks. Adama Wodarczyka i ks. Marka Szkudły.

Nominację papieża Franciszka na biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej za Nuncjaturą Apostolską w Polsce 13 grudnia 2014 r. w śląskim seminarium ogłosił abp Wiktor Skworc. I to on w katowickiej katedrze udzieli im biskupiej sakry.

Rocznikowo 47-letni ks. Adam Wodarczyk z Tarnowskich Gór od ponad 7 lat jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie. W ten ruch zaangażowany jest od młodości. Jest też postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela oazy. Jego zawołaniem biskupim będą słowa: „Światło-Życie”, a diecezją tytularną Pomezania, leżąca na terenie Polski. W średniowieczu istniała ona w Państwie Krzyżackim, na dawnych terytoriach plemiennych Prusów.

Więcej o biskupie nominacie Wodarczyku:

Rocznikowo 63-letni ks. Marek Szkudło z Tychów także związany z oazą, jest wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej. W przeszłości był też m.in. diecezjalnym wizytatorem katechezy i proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Na zawołanie biskupie wybrał: „W Tobie Panie zaufałem”. Będzie biskupem tytularnym diecezji Wigry, która w XVIII została założona na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej zagarniętych przez Królestwo Prus po trzecim rozbiorze Polski.

Więcej o biskupie nominacie Szkudle:

 

Dziś święcenia naszych biskupów   Biskup nominat Adam Wodarczyk Henryk Przondziono /Foto Gość Dziś święcenia naszych biskupów   Biskup nominat Marek Szkudło Henryk Przondziono /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy