Nowy numer 3/2019 Archiwum

Są nowi biskupi w Katowicach

To księża Marek Szkudło rodem z Tychów i Adam Wodarczyk z Tarnowskich Gór.

Nominację papieża Franciszka na biskupów pomocniczych ogłosił 13 grudnia arcybiskup katowicki Wiktor Skworc za Nuncjaturą Apostolską w Polsce.

46-letni ks. Adam Wodarczyk od ponad 7 lat jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie - w zeszłym roku zaczął drugą, 6-letnią kadencję. W ten ruch zaangażowany jest od młodości. Jest też postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela oazy.

62-letni ks. Marek Szkudło, także związany z oazą, jest dziś wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej. W przeszłości był też m.in. diecezjalnym kapelanem harcerzy i proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju.

Szersze sylwetki nominatów:

Rozmowy z nominatami:

Galeria zdjęć z uroczystości:

Metropolita katowicki zaprosił wiernych do udziału w święceniach biskupich w katedrze 6 stycznia przyszłego roku. „Już dziś zapraszam na tę szczególną celebrację wiernych świeckich, osoby konsekrowane i duchowieństwo, a zwłaszcza wiernych z parafii pochodzenia oraz ze wszystkich środowisk dotychczasowego posługiwania biskupów nominatów” - napisał.

Przedłużeniem radości tego dnia będzie tradycyjny Orszak Trzech Króli, który wyruszy sprzed katedry o godz. 15, aby wieczorem dotrzeć do katowickiego Spodka. Tam o godz. 18 rozpocznie się rodzinne kolędowanie z udziałem gwiazd polskiej estrady, na które abp Skworc zaprasza diecezjan. „W trakcie koncertu powitamy nowych biskupów pomocniczych naszej archidiecezji, złożymy im życzenia oraz przyjmiemy ich błogosławieństwo” - stwierdził metropolita katowicki. Dodał, że zrządzeniem Bożej Opatrzności święcenia biskupie będą miały miejsce w dniu inauguracji obchodów 90. rocznicy powstania katowickiego Kościoła lokalnego. „Proszę was zatem o modlitwę w intencji biskupów nominatów, aby mogli owocnie służyć Kościołowi katowickiemu i skutecznie wspomagać jego pasterza. Całą ich przyszłą posługę zawierzajmy opiece piekarskiej Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” - zaapelował abp Skworc.

O biskupach nominatach przeczytasz też w świątecznym wydaniu "Gościa Katowickiego", nr 51-52.

Biskup nominat Marek Szkudło, arcybiskup Wiktor Skworc i biskup nominat Adam Wodarczyk w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, 13 grudnia 2014 r., chwilę po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka   Biskup nominat Marek Szkudło, arcybiskup Wiktor Skworc i biskup nominat Adam Wodarczyk w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, 13 grudnia 2014 r., chwilę po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka Przemysław Kucharczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Iwona
  13.12.2014 22:41
  Gratulacje dla ks. Marka. Błogosławieństwa Bożego
  doceń 10
 • Ks. Krzysztof
  14.12.2014 11:06
  Opatrznościowa decyzja ojca św. Franciszka dla naszej Archidiecezji. Bogu niech będą dzięki
  doceń 2
 • Grzegorz
  14.12.2014 20:01
  Obyś księże był dalej z DK.
  Niech CI BÓG BŁOGOSŁAWI
  GRZEGORZ Z DĄBROWY GÓRNICZEJ
  doceń 1
 • Daniel
  15.12.2014 17:24
  Jestem w Lublinie - czy będzie jakiś dostęp do wydania Gościa Katowickiego dla mnie? Myślę o numerze poświęconym nowym biskupom. Pozdrawiam

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy