Śląski etos nie odrodził się jak Feniks z popiołów - on nigdy nie został zniszczony. Najważniejsi są ludzie - to oni tworzą etos, a ponieważ oni przetrwali, etosu nie zniszczyły ani wojna, ani komunizm.
Takie argumenty padały ze strony opozycji tezy „Śląski etos został zniszczony przez komunizm”. Pozycja broniła tej tezy. Dyskusja była finałem V Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, który odbył się 26 marca w Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej.
Na początku spotkania Anna Skiendziel, marszałek debaty, przypomniała wszystkim zasady: - Pół godziny przed spotkaniem drużyny losowały, czy są „za”, czyli są pozycją, czy „przeciw”, czyli opozycją. W trakcie debaty każdy uczestnik ma 4 minuty na przedstawienie argumentów. Potem drużyna przeciwna ma trzy minuty na zadawanie pytań, po minucie na każde. Odpowiadający mają po 60 sekund na udzielenie wyjaśnień.
Ponieważ w tym roku po raz pierwszy w turnieju brały udział szkoły gimnazjalne, finał składał się z dwóch części. O godz. 10 spotkali się młodsi uczestnicy debaty. Drużyna z Gimnazjum nr 9 w Bytomiu w składzie Weronika Staneczek, Krzysztof Wróbel i Bartosz Lechowicz broniła tezy. Gimnazjum nr 21 w Katowicach reprezentowali Katarzyna Suchy, Klaudia Pyrsz i Jakub Markiewicz, którzy byli oponentami.
- Komunizm niszczył polską rodzinę. Na Śląsk zaczęła przybywać ludność ze Wschodu, co zaczęło doprowadzać do konfliktów międzysąsiedzkich. Władza walczyła również z gwarą i ze wszystkimi przejawami śląskości - przekonywała Weronika Staneczek.
- Oszczędność, pracowitość, religijność to m.in. cechy jakie wymieniła Zofia Kossak mówiąca o Ślązakach sprzed II wojny światowej. Ale czy po latach komunizmu jest inaczej? Nie! To na Śląsku w latach 60. XX w., gdy w całym kraju Polki szły do pracy, rodzina na Śląsku była ostoją. Tu ciągle w cenie jest pracowitość, religijność i inne wartości tak istotne dla etosu Ślązaków. A to dlatego, że najważniejsi są ludzie, którzy przetrwali, a wraz z nimi pozostał żywy etos, którego nie zniszczyła ani wojna, ani komunizm – argumentował Jakub Markiewicz.