Śląski etos nie odrodził się jak Feniks z popiołów - on nigdy nie został zniszczony. Najważniejsi są ludzie - to oni tworzą etos, a ponieważ oni przetrwali, etosu nie zniszczyły ani wojna, ani komunizm.
Po debacie jury udało się na naradę. W tym czasie publiczność oddała swoje głosy. Nagrodę publiczności zdobyło I LO z Tychów. Natomiast według jury lepsze były uczennice z Kopernika.
- Dziewczyny wygrały na punkty. Naprawdę poziom był tak wyrównany, że głosowałem za remisem. Niestety to niemożliwe, bo zwycięzca dostaje „dziką kartę” na Mistrzostwa Polski w Debatach Oksfordzkich, które odbywają się w Poznaniu – uzasadniał werdykt Sylwester Strzałkowski.
- Chciałbym, żeby debaty naszych polityków były tak pełne argumentów jak wasze. Dawno bowiem w mass mediach nie słyszałem dyskusji na takim poziomie jak dziś - podsumowywał Jan Pająk.
Śląskie Debaty Oksfordzkie organizowane są przez Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego, II LO w Zabrzu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.
- Do tej pory w turnieju brały udział tylko szkoły ponadgimnazjalne. W tym roku spróbowaliśmy z gimnazjalistami. W konkursie wzięło udział osiem zaprzyjaźnionych z nami gimnazjów. Ponieważ szkół średnich było 26, zatem ich eliminacje składały się z pięciu etapów, a nie tylko z trzech, jak w przypadku gimnazjów. W tym roku jest również po raz pierwszy wręczona nagroda Fair Play, którą zdobyła drużyna z Gimnazjum nr 12 w Rudzie Śląskiej - mówiła organizatorka Anna Ligocka-Żyła.