Gradusy na kalwarii piekarskiej odzyskały blask. To kaplica z kopią schodów, po których Jezus wchodził do pałacu Piłata. 18 lutego poświęcił ją abp Galbas.
Przez tę kaplicę biegnie 28 stopni z białego marmuru. W czasie renowacji zostały pięknie odnowione. W stopniach zostały umieszczone kamienie z Golgoty.
Piekarskie gradusy są kopią „świętych schodów”. Według tradycji Jezus wchodził po nich na sąd Poncjusza Piłata; na ich marmurową powierzchnię kapała krew Pana.
Przeczytaj homilię abp. Adriana Galbasa na Mszy św. przed poświęceniem gradusów
W piekarskich gradusach konserwatorzy poddali renowacji około stuletnią polichromię, którą w stylu secesyjnym stworzył prawdopodobnie Otto Kowalewski, znakomity śląski artysta. Są tu przedstawieni m.in. prorocy Izajasz, Jeremiasz, Daniel i Ezechiel. Wokół nich wiją się łagodnie, nawzajem się przeplatając, kolczaste ciernie i kwitnące lilie. To cenne malowidła, zwłaszcza sakralne malarstwo secesyjne to rzadkość.
W każdą sobotę Wielkiego Postu sanktuarium piekarskie zaprasza pielgrzymów na Drogę Krzyżową na kalwarii. Po Mszy św., odprawianej o 10.00 w bazylice, zgromadzeni ruszają z krzyżem z Rajskiego Placu przy świątyni w stronę kalwarii.
Kaplice kalwaryjskie i kaplice Drogi Krzyżowej we wszystkie soboty Wielkiego Postu będą otwarte od 10.00 do co najmniej 13.00. To samo dotyczy pięknie odnowionego kościoła kalwaryjskiego pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Jest w nim wystawiona kopia całunu turyńskiego.