Nowy numer 08/2024 Archiwum

Abp Galbas otrzymał od śląskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

W tym roku Światełko w austriackim Lintz odebrali śląscy skauci, którzy uczestniczyli w uroczystości pod przewodnictwem ks. Piotra Larysza, kapelana ZHP.

Na polsko-czeską granicę Światełko zostało przekazane w sobotę 9 grudnia ok. 22.00. Uroczystość miała miejsce na polanie w Czyżowicach k. Wodzisławia Śląskiego. Pod harcerską wiatą nastąpiło przegrupowanie środowisk harcerskich, aby światełko mogło dotrzeć do wielu miejsc w Polsce oraz poza granicami kraju. 

Arcybiskup Galbas mówił, że Betlejemskie Światło Pokoju przychodzi z miejsca, gdzie narodził się Książe Pokoju, ale gdzie teraz znów trwa wojna. ‒ Ciągle mając do dyspozycji kawałek metalu, wolimy z niego zrobić miecz niż lemiesz, włócznię niż sierp. Ciągle mając trochę czasu, wolimy go przeznaczyć na wojny, wojenki, bijatyki i kłótnie, niż na rozmowę i dialog. Ciągle mając nieco życia do przeżycia, tracimy je, krzywdząc innych ‒ mówił hierarcha.

Zachęcał, by patrząc na Światełko, wyciągać dla siebie lekcję. ‒ Ono nie zgasło! Teraz potrafi pośrodku grudniowej nocnej ciemności dać nam trochę jasności i ciepła. Nie jest mega blaskiem i wielkim upałem, jest małym światełkiem, ale wystarczającym, by iść ‒ zapewniał.

Zachęcał, by Światełko z maleńkiej polany w Czyżowicach, rozprzestrzeniło się dalej. ‒ Niech dotrze do domów, zakładów pracy, siedzib władz, do instytucji, szpitali, szkół, hospicjów, więzień, do wojskowych koszar. Przede wszystkim jednak niech dotrze do ludzkich serc, szczególnie do tych, w których jest teraz ciepło i zimno, w których jest niezgoda, a nawet wojna. Niech da nam inspiracje, natchnienie i siłę, by być tymi, którzy wprowadzają pokój ‒ powiedział arcybiskup Galbas.

Apelował, by przemianę zacząć od siebie samych. ‒ Oby ci, których życie jest splecione z naszym, mogli  mówić o nas, że jesteśmy ludźmi pokoju, oby to do nas odnosiły się słowa proroka Izajasza: „O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg zaczął królować" (Iz 52, 7) ‒ podkreślał.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy