Nowy numer 17/2024 Archiwum

Region. Podsumowanie działań na rzecz obywateli Ukrainy

Z okazji 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy na Wydziale Teologicznym UŚ podsumowano dotychczasowe działania na rzecz migrantów trafiających na Śląsk. Główną grupą, do której dociera pomoc, nadal są uciekający przed wojną Ukraińcy.

Region. Podsumowanie działań na rzecz obywateli Ukrainy   O pomocy uchodźcom mówili (od lewej): Marcin Świerad, szpitalnik Polskiego Zakonu Kawalerów Maltańskich, Ewa Jóźwiak, dyrektor programowa w Fundacji "Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna", Sabina Haczek, koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej, oraz ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

- Przyjeżdża do nas coraz więcej osób z innych państw - ofiar m.in. klęsk żywiołowych czy konfliktów politycznych. Oni są w bardzo różnym stanie, ale najczęściej nie mają niczego, żadnego zabezpieczenia finansowego, bez języka, w rozsypce emocjonalnej. Doświadczenia z początku wojny w Ukrainie, sprawiły, że już wiemy, jak im pomagać - mówi Sabina Haczek, koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom I Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej. - Z obywatelami Ukrainy trochę było tak, że ci pierwsi przyjezdni szli z tłumem. Natomiast przyjezdni z Ugandy to dwie-trzy osoby, całkowicie zagubione - dodaje. - W personelu centrum na 22 osoby, 19 to kobiety migrantki, które przeszły całą ścieżkę od wolontariusza do pracownika. Na początku było im bardzo trudno, ale zdecydowały się przebranżowić i pomagać innym. Odnajdują się tutaj - mówi koordynatorka centrum.

Region. Podsumowanie działań na rzecz obywateli Ukrainy   Spotkaniu na Wydziale Teologicznym towarzyszyła wystawa fotografii - portretów pracowników i podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Pomocą w odnalezieniu się w nowej uchodźczej rzeczywistości służą także programy przygotowane przez Fundację "Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna". Jednym z nich jest "Moja droga do zatrudnienia", realizowana z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. - Oferujemy także pomoc w przekwalifikowaniu, zdobyciu nowego zawodu. Panie celują szczególnie w stylizację rzęs i paznokci, ale jest też zainteresowanie grafiką komputerową. Uczymy polskiego, technik sprzedaży, wybieramy kursy celowane, m.in. na podstawie barometru zawodów na śląskim rynku pracy - tłumaczy Ewa Jóźwiak, dyrektor programowa w Fundacji "Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna" i koordynatorka projektu.


Więcej w 39. numerze katowickiego "Gościa Niedzielnego" na 1 października.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy