Zapisane na później

Pobieranie listy

Region. Podsumowanie działań na rzecz obywateli Ukrainy

Z okazji 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy na Wydziale Teologicznym UŚ podsumowano dotychczasowe działania na rzecz migrantów trafiających na Śląsk. Główną grupą, do której dociera pomoc, nadal są uciekający przed wojną Ukraińcy.

msp

dodane 22.09.2023 21:46
Region. Podsumowanie działań na rzecz obywateli Ukrainy   O pomocy uchodźcom mówili (od lewej): Marcin Świerad, szpitalnik Polskiego Zakonu Kawalerów Maltańskich, Ewa Jóźwiak, dyrektor programowa w Fundacji "Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna", Sabina Haczek, koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej, oraz ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

- Przyjeżdża do nas coraz więcej osób z innych państw - ofiar m.in. klęsk żywiołowych czy konfliktów politycznych. Oni są w bardzo różnym stanie, ale najczęściej nie mają niczego, żadnego zabezpieczenia finansowego, bez języka, w rozsypce emocjonalnej. Doświadczenia z początku wojny w Ukrainie, sprawiły, że już wiemy, jak im pomagać - mówi Sabina Haczek, koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom I Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej. - Z obywatelami Ukrainy trochę było tak, że ci pierwsi przyjezdni szli z tłumem. Natomiast przyjezdni z Ugandy to dwie-trzy osoby, całkowicie zagubione - dodaje. - W personelu centrum na 22 osoby, 19 to kobiety migrantki, które przeszły całą ścieżkę od wolontariusza do pracownika. Na początku było im bardzo trudno, ale zdecydowały się przebranżowić i pomagać innym. Odnajdują się tutaj - mówi koordynatorka centrum.

Region. Podsumowanie działań na rzecz obywateli Ukrainy   Spotkaniu na Wydziale Teologicznym towarzyszyła wystawa fotografii - portretów pracowników i podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Pomocą w odnalezieniu się w nowej uchodźczej rzeczywistości służą także programy przygotowane przez Fundację "Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna". Jednym z nich jest "Moja droga do zatrudnienia", realizowana z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. - Oferujemy także pomoc w przekwalifikowaniu, zdobyciu nowego zawodu. Panie celują szczególnie w stylizację rzęs i paznokci, ale jest też zainteresowanie grafiką komputerową. Uczymy polskiego, technik sprzedaży, wybieramy kursy celowane, m.in. na podstawie barometru zawodów na śląskim rynku pracy - tłumaczy Ewa Jóźwiak, dyrektor programowa w Fundacji "Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna" i koordynatorka projektu.


Więcej w 39. numerze katowickiego "Gościa Niedzielnego" na 1 października.

1 / 1