Region. Śląskie świętowało niepodległość

W stolicy Górnego Śląska odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Apel z okazji święta odbył się na Placu Bolesława Chrobrego. Województwo śląskie reprezentowali marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok.

- Święto Niepodległości to dzień, który nas wszystkich jednoczy, w którym możemy pokłonić się nisko naszym przodkom i podziękować im za to, że żyjemy w wolnym i demokratycznym państwie. Wojna wywołana przez Rosję za naszą wschodnią granicą jest dowodem na to, jak krucha bywa wolność, dlatego celebrujemy ten dzień na wiele sposobów, składając kwiaty pod pomnikami wybitnych Polaków i świętując na Stadionie Śląskim, gdzie odbywa się radosny, patriotyczny piknik dla całych rodzin - podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Po złożeniu wieńca przez władze rządowe i samorządowe uczestnicy apelu wzięli udział w Mszy świętej w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Odzyskanie niepodległości świętowano także na Stadionie Śląskim, gdzie odbywały się pokazy uzbrojenia, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także występy orkiestr, mażoretek i pokazy grupy akrobacyjnej "Żelazny". Przygotowano także liczne atrakcje dla całych rodzin. Zwieńczeniem świętowania był koncert zespołu Zakopower.

« 1 »