Mija 15 lat od pielgrzymki metropolii górnośląskiej do Rzymu w 2007 roku, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Wspomnieniami z tego wydarzenia dzieli się ówczesny metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
Chodziło o uczczenie 750. rocznicy śmierci św. Jacka Odrowąża. Zmarł w 1257 roku. Urodził się w Kamieniu Śląskim, gdzie odnowiono sanktuarium ku jego czci. Wielka historia tego miejsca mówi dużo o naszej przeszłości.
Pielgrzymi rozpoczęli swój pobyt w Rzymie od Mszy Świętej na Awentynie, w Bazylice św. Sabiny, u dominikanów. Przewodniczył jej abp Damian Zimoń, metropolita katowicki, abp Alfons Nossol z Opola wygłosił homilię do Ślązaków, którzy szczelnie wypełnili świątynię. Pytał „w jaki sposób św. Jacek staje się patronem współczesności? Odpowiedź jest prosta - nie znał granic, podobnie jak my, którzy się integrujemy z Europą. A jednocześnie rozumiał, że naszemu kontynentowi potrzebna jest nowa ewangelizacja”.
U wejścia do tej starożytnej bazyliki umieszczono wtedy tablicę z napisem: „Świętemu Jackowi Odrowążowi, pierwszemu polskiemu dominikaninowi, wielkiemu apostołowi Europy Północnej, patronowi metropolii katowickiej, który w tym miejscu z rąk św. Dominika przyjął habit. Biskupi, kapłani i lud Górnego Śląska w 750. rocznicę śmierci. Rzym 15 października 2007 roku”.
Spotkanie u św. Sabiny pozwoliło pielgrzymom wejść w duchową atmosferę niezwykłego spotkania. Kiedy świątynia wypełniła się dźwiękiem polskiej mowy odezwało się poczucie wspólnoty i głębokie wzruszenie.
Nazajutrz rano, w drugim dniu pielgrzymki, Eucharystii przewodniczył bp Jan Wieczorek z Gliwic. Była ona sprawowana w Bazylice św. Piotra za głównym ołtarzem. Homilię wygłosił bp Wiktor Skworc, ordynariusz tarnowski. Szczególne intencje modlitewne wierni kierowali do Boga za zmarłego Jana Pawła II, prosząc o jego beatyfikację. Po Mszy Świętej pielgrzymi nawiedzili grób papieża w grotach watykańskich. Modlitwa przy grobie papieża Polaka była dużym przeżyciem.
Następne godziny wypełniło międzynarodowe sympozjum o św. Jacku w Uniwersytecie Tomasza Angelicum. Prelegenci pochodzili z krajów, które w XIII wieku ewangelizował nasz patron - z Polski, Litwy, Łotwy, Czech, Ukrainy, Białorusi, Włoch, i Skandynawii. Obrady podsumował ks. prof. Enrico dal Covolo SDB. Sympozjum opiekował się ks. dr Arkadiusz Wuwer, który wystąpienia prelegentów tłumaczył symultanicznie, co umożliwiło pełne uczestnictwo w wykładach osobom nieznającym języka obcego.
Ciąg dalszy na następnej stronie: