Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice pomagają obywatelom Ukrainy

Prawie 1300 osób obsłużonych wyłącznie w punkcie powitalnym funkcjonującym w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach, ok. 150 ton darów, prawie 250 dzieci biorących udział w zajęciach organizowanych przez katowickie szkoły...

To pierwsze statystyki dotyczące skali pomocy, jaką obywatele Ukrainy są objęci w Katowicach.

Pomoc liczona w tonach

- Zdecydowaliśmy się na uruchomienie kilku punktów na terenie Katowic, by udzielać niezbędnej pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przyjeżdżają do miasta. Dziś widzimy, że te punkty świetnie się sprawdzają i odpowiadają na zapotrzebowanie - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Pamiętajmy, że nie wiadomo, jak długo wojna w Ukrainie będzie trwała. Nasza pomoc jest potrzebna nieustannie, i to w różnym zakresie. Dlatego bardzo proszę o dalsze wspieranie, oczywiście w miarę własnych możliwości, wszelkich zbiórek - apeluje prezydent.

Prawie 1300 osób z Ukrainy obsłużył od początku swojej działalność punkt powitalny, zlokalizowany na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej. W tym miejscu można liczyć na ciepły napój i posiłek. Rozdawane są także kosmetyki i jedzenie dla zwierząt. Udostępniony został węzeł sanitarny, a miejsce wyposażono w kącik dla dzieci.

W punkcie dziennej pomocy doraźnej - przy ul. Wita Stwosza 7 - każdego dnia przygotowywanych jest 200 śniadań, obiadów i kolacji. Liczba wydawanych posiłków w najbliższych dniach jeszcze zostanie zwiększona. Punkt pomocy doraźnej, działający przy skrzyżowaniu ul. Młyńskiej z Pocztową, niemal każdego dnia jest zapełniony. Nocującym tam osobom na bieżąco szukane jest miejsce zakwaterowania.

Cały czas rozszerzana jest baza łóżkowa dla obywateli Ukrainy. Do akcji włączane są kolejne obiekty na terenie Katowic. W tej chwili tylko miasto uruchomiło 300 miejsc noclegowych. Zdecydowana większość z nich jest zajęta.

137 palet z zebranymi darami zostało już przetransportowanych do potrzebujących. Ponad 100 palet zostało wysłanych bezpośrednio do Ukrainy - do Lwowa i Kijowa. Pozostałe trafiły do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W tej chwili w magazynach znajduje się: 41 palet ze środkami czystości/higieny, 8 palet z żywnością, 11 palet z wodą i 12 palet ze słodkimi napojami. W ciągu najbliższych dni te produkty także zostaną dostarczone do potrzebujących.

Ciąg dalszy na następnej stronie:

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast