Nowy numer 26/2022 Archiwum

Katowice pomagają obywatelom Ukrainy

Prawie 1300 osób obsłużonych wyłącznie w punkcie powitalnym funkcjonującym w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach, ok. 150 ton darów, prawie 250 dzieci biorących udział w zajęciach organizowanych przez katowickie szkoły...

Coraz więcej dzieci w szkołach

Rośnie liczba dzieci z Ukrainy, które zgłaszają się do katowickich szkół i przedszkoli, by uczęszczać na organizowane przez nie zajęcia. W przypadku przedszkoli do 7 marca było to 74 dzieci. W szkołach podstawowych w ostatnich dniach pojawiło się prawie 158 dzieci o pochodzeniu ukraińskim. Natomiast do szkół ponadpodstawowych zgłoszonych zostało 12 młodych, którzy już chodzą na zajęcia.

- Liczba dzieci, które chcą uczestniczyć w zajęciach szkolnych i integracyjnych, rośnie z dnia na dzień. W ostatnich dniach widzimy coraz większe zainteresowanie zajęciami - mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice. -  Zatrudnienie w katowickich placówkach oświaty znalazły już trzy osoby o pochodzeniu ukraińskim. Jedna z pań została zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela. Zatrudniliśmy także kucharkę i sprzątaczkę. To także forma pomocy - podkreśla G. Burek.

Od wczoraj w ramach zbiórki przyjmowane są także artykuły szkolne, takie jak: piórniki, plecaki, zeszyty, kredki, farby, bloki rysunkowe itp. Można je przynosić do Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej, które od poniedziałku do soboty czynne jest w godz. 9-17, natomiast w niedzielę w godz. 9-13. W razie dużego zainteresowania godziny otwarcia CIT zostaną wydłużone.

Odzież dla potrzebujących

Około 150 ton darów udało się już zebrać w ramach zbiórek darów organizowanych w mieście. Duża część to ubrania. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Katowicach trwa sortowanie odzieży, która trafiła tam w ramach zbiórek i nie zostanie przetransportowana do Ukrainy. Ubrania są segregowane pod kątem ogólnego stanu (czystość, kompletność, minimalny poziom zużycia) i układane według typów (kobiety, dzieci według wieku, mężczyźni) i rodzajów (swetry, spodnie, kurtki, buty itd.). Zgłaszać mogą się po nie potrzebujący obywatele Ukrainy. Odzież wydawana jest codziennie w godz. 9-18 przy ul. Szopienickiej 70 (korty w Janowie).

Potrzebna żywność

Od 8 marca przygotowane pakiety żywnościowe trafiają do potrzebujących rodzin z Ukrainy. Wydawane są one w terenowych punktach pomocy społecznej MOPS od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. W związku z tym wciąż potrzebna jest żywność. Zbierane są produkty suche, które nie wymagają przechowywania w lodówkach. Przede wszystkim mowa o: makaronach, gotowych daniach w słoikach, konserwach, oleju, mleku, pomidorach w puszce, dżemach, kawie czy herbacie. Produkty spożywcze można przynosić do katowickich szkół w godz. 8-19.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama