Nowy numer 37/2021 Archiwum

Rusza II Konkurs Poetycki im. o. Ludwika Wrodarczyka

Rusza druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Patron konkursu to niezwykła postać: oblat, rodowity Ślązak z Radzionkowa, który w czasie wojny ewangelizował i masowo chrzcił ludność Ukrainy.

Do jego parafii w Okopach przy polsko-sowieckiej granicy w czasie wojny masowo przychodzili po sakramenty ludzie ze środkowej Ukrainy, z której chwilowo Niemcy wyparli Sowietów. Ojciec Ludwik podjął też wiosną 1942 r. wielką wyprawę misyjną na tereny, które przez 20 lat leżały w Związku Sowieckim i były poddane strasznej ateizacji. Dotarł do Żytomierza i aż po Kijów. Szedł przez dwa miesiące. Po drodze chrzcił, zaopatrywał na śmierć, przygotował kilkuset ludzi do Pierwszej Komunii Świętej. Był w tej wyprawie w stronę Kijowa jak święty Jacek.

W konkursie poetyckim jego imienia mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku od 9. do 19. lat. Tematyka nadesłanych wierszy może być bardzo szeroka. Powinna jednak w dowolny sposób nawiązywać do wartości chrześcijańskich, ponieważ to właśnie takie wartości krzewił o. Ludwik Wrodarczyk.

Wartościami, jakimi żył ten niezwykły Ślązak, były - ja wskazują organizatorzy konkursu – „wyznaczanie szczytnych celów i wytrwałość w dążeniu do ich realizacji, dobroć, miłość do bliźniego i traktowanie wszystkich ludzi jednakowo bez względu na ich narodowość oraz wyznanie, ofiarowanie pomocy potrzebującym (dostarczanie leków i mikstur przyrządzanych własnoręcznie z ziół zebranych na okopowskich łąkach), okazywanie współczucia biednym i chorym, ofiarność jako skłonność do największych poświęceń, umiłowanie modlitwy, a także wielbienie Boga oraz Najświętszego Sakramentu, w obronie którego oddał życie”.

Konkurs jest skierowany do osób piszących w języku polskim, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami. Każda osoba biorąca udział w konkursie może nadesłać od jednego do trzech wierszy własnego autorstwa, które nie były nigdzie publikowane ani nagradzane. Zgłoszenia należy przesyłać do 17 października 2021 roku.

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radzionkowie. Honorowy patronat nad Konkursem objęli burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor i prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce o. Paweł Zając OMI.

Regulamin konkursu znajdziesz tutaj.

O niezwykłym życiu ojca Ludwika Wrodarczyka pisaliśmy w tekście "Cider na ołtarze".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama