Nowy numer 23/2023 Archiwum

Abp Skworc: Męczennicy II wojny światowej! Nie jesteście zapomniani!

Metropolita katowicki w katedrze Chrystusa Króla modlił się za osoby duchowne - ofiary II wojny światowej, a także o rychłą beatyfikację Sługi Bożego ks. Jana Machy.

Arcybiskup nawiązując do obchodzonego dzisiaj Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego mówił, że w historii ludzkości zdarzają się czasy świadomego odejścia człowieka od światła, kiedy Bóg - Światłość jest zwalczany przez ciemność. Takim okresem był czas drugiej wojny światowej. 29 kwietnia Kościół w Polsce wspomina duchownych - męczenników II wojny światowej. W sumie było ich trzy tysiące. Wśród ofiar znaleźli się także duchowni ze Śląska.

Abp Skworc w homilii przytoczył treści z książki pt. ”Represje wobec duchowieństwa górnośląskiego w latach 1939-1956 w dokumentach” wydanej przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zaznaczał, że wśród 9 tys. nazwisk osób przewidzianych do natychmiastowego aresztowania zaraz na początku wojny, było wielu cywilów i duchownych, propolskich działaczy plebiscytowych i powstańców.

– Plany represji konsekwentnie realizowano. Dlatego też duchowieństwo diecezji katowickiej razem z innymi, przeżyło kilka akcji masowych aresztowań. Zaraz po wkroczeniu Niemców – w wyniku samosądów zginęli ks. Tomasz Mamzer z Gostyni i ks. Władysław Robota z Gierałtowic. Aresztowano też Werbistów z Rybnika – przypominał metropolita.

W drugiej fali - od połowy września do grudnia 1939 - gestapo aresztowało 22 księży. W ich obronie bezskutecznie interweniował bp Stanisław Adamski. Trzecia fala represji i aresztowań nastąpiła na przełomie maja i czerwca 1940r. Wówczas w aresztach, więzieniach i obozach znalazło się 40 księży.

­– Ogółem w czasie okupacji śmierć poniosło 63 księży diecezji katowickiej; 91 przeżyło obozy i doczekało wyzwolenia; 33 otrzymało zakaz sprawowania funkcji; 34 wysiedlono do Generalnej Guberni – wskazywał abp Skworc przytaczając fragment litanii nazwisk księży diecezji katowickiej, ofiar II wojny światowej.

Ciąg dalszy na następnej stronie:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast