W cyklu "100 na 100" spoglądamy na bogatą codzienność parafii, której patronem jest biskup i męczennik.
Nieszpory to niejedyne wydarzenie, które jednoczy świętowojciechowych parafian. Co roku pielgrzymują oni pieszo na Jasną Górę. - Pielgrzymka odbywa się zawsze pod koniec lipca - ponad 300 parafian! Wychodzimy w sobotę, w niedzielę jesteśmy u celu. W poniedziałek jest tzw. dzień radzionkowski, wtedy dołączają do nas parafianie, którzy nie mogli iść pieszo. Co roku to przynajmniej 6 autokarów i bardzo dużo prywatnych samochodów. Przybywają też nasi pielgrzymi rowerowi oraz biegacze. We wtorek ruszamy w drogę powrotną, co warto podkreślić - także pieszo; myślę, że niewiele jest parafii wracających także w ten sposób. Powrót pielgrzymów do Radzionkowa to zawsze wielkie święto. Ulica od rogatek do kościoła jest praktycznie zamknięta - bliscy pątników czekają i nas witają. To trzeba widzieć, taki "efekt wow"! Co roku powtarzam sobie: "Panie Boże, to jest niemożliwe" - cieszy się proboszcz.
Pozostając w klimatach pielgrzymkowych, ks. Wojtyczka wymienia jeszcze lipcową Ślubowaną Pielgrzymkę do Matki Boskiej Piekarskiej (było ich 323) oraz wrześniową Pielgrzymkę na Górę św. Anny (było ich 248).
Uczą się i... zasilają szeregi
W życie parafii włącza się wiele wspólnot, m.in. działający od ponad 100 lat III Zakon św. Franciszka, Koło Misyjne wspierające misjonarzy od ponad 25 lat, aktywne od 20 lat Stowarzyszenie Rodzin Katolickich organizujące słynną rowerową pielgrzymkę do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, Parafialny Zespół Caritas od dziesięcioleci wspomagający mniej zamożnych parafian, bardzo liczna grupa Dzieci Maryi, ministranci ze wspólnotą tzw. starszych ministrantów, czyli dojrzałych mężczyzn, którzy kontynuują tradycje służby przy ołtarzu, Bractwo św. Wojciecha, wspólnota Domowego Kościoła, bardzo liczna grupa Żywego Różańca oraz Apostolstwa Dobrej Śmierci. Od ponad 20 lat ukazuje się także staraniem parafii dwumiesięcznik "Adalbertus". Jest także Parafialna Orkiestra Dęta, którą tworzy ok. 30 muzyków. - To oni bezinteresownie zapewniają wyjątkową oprawę Mszy św. podczas uroczystości kościelnych, co bardzo doceniają parafianie. Muzycy dbają też o edukację dzieci i młodzieży. Lekcje odbywają się w Domu Parafialnym im. św. Jana Pawła II. Później uczniowie zasilają szeregi naszej orkiestry - wyjaśnia z radością proboszcz. - Trzeba też wspomnieć o wydarzeniach scalających więzi parafialne. Są to bez wątpienia Festyn Parafialny "Ciderfest" oraz Festiwal Parafialnych Orkiestr Dętych, który zdobył już rangę wydarzenia międzynarodowego, z honorowym patronatem metropolity katowickiego - akcentuje ks. Wojtyczka.
W Radzionkowie, mającym także w swoim herbie św. Wojciecha, bardzo ważne są nabożeństwo do świętego, sprawowane każdego 23. dnia miesiąca, a także Msza św. dziękczynno-błagalna, w czasie której powierzane są wszystkie prośby i podziękowania parafian. - To jest piękne, że w każdej sprawie przychodzimy i prosimy Pana Boga przez wstawiennictwo naszego patrona o pomoc. Mamy też za co dziękować; podziękowań jest często więcej niż próśb, to jest piękne - podkreśla ks. Damian.