Złoty BohaterON w kategorii "Instytucja" przypadł za działania upamiętniające 100. rocznicę I Powstania Śląskiego oraz rozpoczęcie cyklu obchodów związanych ze 100-leciem Powstań Śląskich.
Muzeum może również poszczycić się nagrodą publiczności - Złotym BohaterONem Publiczności w tej samej kategorii.
Do plebiscytu zgłoszono szereg działań realizowanych w 2019 roku i związanych z popularyzacją wiedzy na temat I powstania śląskiego. Jak czytamy na stronie bohateron.pl to: "Koncert „O mój Śląsku!”, konkurs historyczny „Klasówka Powstańcza”, rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską i wystawa „Śląsk – droga do Niepodległej”. Ponadto, muzeum wydało płytę CD „Krew i gniew”, na której znalazły się pieśni powstańcze w nowoczesnych aranżacjach. W wydarzeniach, z uwagi na ich różnorodny charakter i powszechny dostęp, mogły uczestniczyć wszystkie grupy wiekowe. Realizacja projektów pozwoliła nie tylko przypomnieć tło I Powstania Śląskiego społeczności lokalnej, ale również mieszkańcom innych województw, pokazując Polakom w każdym wieku piękną i skomplikowaną historię Śląska oraz waleczność i determinację bohaterów tamtych wydarzeń."
Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną - w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiono ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę - z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Statuetki BohaterONów. archiwum Muzeum Powstań Śląskich