W katowickiej katedrze pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca świętowano Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Uroczystość wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji sługi Bożego ks. Jana Machy.
Abp Wiktor Skworc przypomniał w homilii, że do obozu w latach 1940-1945 trafiło ponad 2,7 tys. duchownych z całej Europy. Największą grupę stanowili duchowni z okupowanej Polski, bo było ich ok. 1,8 tys. Połowa z nich nie przeżyła obozu. Jednym z tych, którzy przeżyli, był bp Ignacy Jeż.
W słowie do wiernych metropolita katowicki wspominał też wydarzenia z Warszawy z 2002 roku. Trwało wtedy zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wtedy biskup diecezji koszalińskiej Ignacy Jeż (późniejszy kardynał nominat) wniósł petycję, aby dzień 29 kwietnia, datę wyzwolenia obozu w Dachau, ustanowić Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Jak podkreślał abp Skworc - wniosek został przyjęty.
W 2010 r., kiedy trwał ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rok Kapłański, polscy biskupi świętowali m.in. na Jasnej Górze, pielgrzymując do Czarnej Madonny. – Nasuwało się pytanie: jakie votum – poza darem ofiarnej, codziennej posługi duszpasterskiej – zaniesie duchowieństwo polskie przed tron Jasnogórskiej Królowej Polski. Odżywa pamięć o wszystkich duchownych ofiarach dwóch totalitarnych systemów – hitlerowskiego i sowieckiego; o 108 beatyfikowanych i o większości niebeatyfikowanej przez Kościół, ale i niezapomnianej – wspominał metropolita.
Wtedy zrodziła się inicjatywa księgi upamiętniającej wszystkie osoby duchowne, które podczas II wojny światowej oddały życie za Kościół i ojczyznę. Wówczas przełożeni i klerycy tarnowskiego seminarium przygotowali Księgę Pamięci, która zawiera 2 947 nazwisk księży, misjonarzy, a także alumnów i braci zakonnych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, łagrach sowieckich, na zesłaniu na Wschodzie czy podczas pełnienia posługi misyjnej. – Wszystkie imiona i nazwiska pisane są ręcznie, atramentem na białych kartach papieru przez alumnów; poszczególne strony różnią się charakterem pisma, wskazując pośrednio na indywidualne i różnorodne losy duchownych – męczenników II wojny światowej – wskazywał hierarcha.
I tak powstała „Księga upamiętniająca kapłanów, którzy zginęli z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej, oraz tych, którzy zostali skazani na śmierć przez reżim komunistyczny, tak w czasie wojny, jak i również po jej zakończeniu, a także misjonarzy męczenników, alumnów i braci zakonnych”. 1 maja 2010 r. została ona złożona w darze na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kapłanów.
Ciąg dalszy na następnej stronie.