Nowy numer 09/2024 Archiwum

Abp Skworc do diecezjan: Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc skierował słowo pasterskie do diecezjan. List dotyczy duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Metropolita katowicki na początku listu przypomina, że Wielkanoc to "szczyt całego roku liturgicznego, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary". Pisze, że w tym roku ze względu na wprowadzone ograniczenia liturgia Wielkiego Tygodnia i świąt Zmartwychwstania Pańskiego będzie celebrowana w katedrach i kościołach bez obecności wiernych. Zachęca jednak wiernych do duchowego uczestnictwa w ceremoniach poprzez różne formy transmisji.

"Ta nietypowa forma religijnego zaangażowania nie zmienia ani istoty, ani treści obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiejnocy. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do świętowania zwycięstwa Pana Jezusa nad grzechem i śmiercią" - zapewnia w słowie skierowanym do diecezjan arcybiskup katowicki.

Abp Wiktor Skworc zaznacza, że "naszym udziałem obecnie stało się doświadczenie pustki, zagrożenia, lęku, a nawet cierpienia i śmierci. Towarzyszy nam również osamotnienie, wynikające z konieczności ograniczenia relacji z szeroką pojętą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi". "W takim czasie właśnie Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie z pozdrowieniem pełnym nadziei: »Pokój wam!« (J 20,19), »Nie bójcie się!« (Mt 28,10)" - podpowiada.

Hierarcha przypomina wiernym, że część liturgicznych obrzędów Triduum Paschalnego zostanie uproszczona lub ograniczona. "Najważniejsza jest jednak Eucharystia - wielka tajemnica wiary" - co podkreśla metropolita katowicki, dodając, że uczestnictwo we Mszy św. "nawet w obecnych okolicznościach - staje się naszą powinnością". Zachęca przy tym odpowiedniego przygotowania się do udziału w Mszy św. transmitowanej za pośrednictwem mediów.

"Niechaj przygotowanie to ma charakter wspólnotowy, rodzinny, w gronie osób najbliższych. Zatroszczcie się razem zarówno o zewnętrzne, jak i wewnętrzne wyciszenie; wzbudźcie intencje Waszej modlitwy oraz doskonały akt żalu na początku Eucharystii. Otwórzcie Wasze serca na działanie słowa Bożego i przyjęcie owoców duchowej Komunii z Jezusem Chrystusem" - pisze abp Skworc.

Zapewnia jednocześnie, że celebrując liturgię Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w katedrze w Katowicach, będzie modlił za całą wspólnotę lokalnego Kościoła, za wszystkie rodziny, duchowieństwo i osoby życia konsekrowanego, za braci i siostry dotkniętych osamotnieniem, cierpieniem i chorobą.

"Pragnę się za Wami wstawiać w modlitwie i udzielić pasterskiego błogosławieństwa na dni przed nami, na ciągle jeszcze nieprzewidywalną przyszłość" - dodaje. Ponadto zachęca diecezjan do pojednania się Bogiem poprzez akt żalu doskonałego, przypominając, że w tej wyjątkowej sytuacji zastępuje on sakrament pokuty. Wzywa wszystkich do pojednania się z bliźnimi.

Ciąg dalszy na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy