Nowy numer 27/2020 Archiwum

Abp Skworc do diecezjan: Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc skierował słowo pasterskie do diecezjan. List dotyczy duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Pisząc do wiernych, abp Wiktor Skworc przypomina, że w Wielki Czwartek wspominamy i przeżywamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

Zachęca do przeczytania w rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii (np. Łk 22,7-23) i uczestniczenia w transmisji  Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Metropolita zwraca uwagę, że w liturgii tego dnia Kościół rezygnuje z tradycyjnego obrzędu obmycia nóg. Wzywa wiernych do podjęcia w tym dniu uczynków miłosierdzia, które są dziełami miłości. Przypomina też o modlitwie i słowach wdzięczności wobec kapłanów.

"Wielki Piątek niech będzie dniem ciszy" - zachęca arcybiskup. "To dzień postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ofiarujmy to wyrzeczenie w intencji ustania pandemii" - proponuje abp Skworc. Zachęca wiernych do przeprowadzenia przed krzyżem rachunku sumienia i odprawienia w rodzinach Drogi Krzyżowej, a także do wspólnej adoracji krzyża. Przypomina o transmisji Liturgii Męki Pańskiej.

Metropolita katowicki przypomina też, że w Wielką Sobotę w kościołach nie będzie błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Proponuje za to powrót do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Prosi też o wspólne, rodzinne odmówienie w tym dniu, najlepiej przy zapalonej świecy - paschale, wyznania wiary i uczestnictwa w transmisji liturgii Wigilii Paschalnej. "Odśpiewajcie wspólnie w rodzinie radosne paschalne Alleluja" - dodaje hierarcha.

W Niedzielę Wielkanocną metropolita zachęca do wspólnej modlitwy i do pobłogosławienia pokarmów, przygotowanych na stole do spożycia. Wzywa diecezjan, by w modlitwie przy wielkanocnym stole pamiętali o wszystkich, którzy w tych trudnych okolicznościach niosą pomoc, narażając swoje własne życie, a także o ofiarach panującej pandemii. Zachęcił też do rodzinnego uczestniczenia we Mszy św. wielkanocnej za pośrednictwem mediów i wysyłania życzeń na wszelkie możliwe sposoby. "Niech całą wirtualną rzeczywistość wypełni ta radosna wieść: »Jezus żyje! Pan prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!«" - pisze metropolita.

Pasterz archidiecezji katowickiej na koniec listu zapewnia diecezjan o swojej duchowej bliskości. Prosi także wiernych o modlitwę za siebie, aby "wiernie wypełniał urząd apostolski".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama