Nowy numer 44/2020 Archiwum

Abp Skworc: Nadużywanie alkoholu to poważny problem społeczny

Apel o wspólną walkę o trzeźwość narodu, konieczność troski o Eucharystię oraz radość z beatyfikacji śląskiego kapłana to główne zagadnienia listu pasterskiego metropolity katowickiego na tegoroczny Wielki Post.

Problem trzeźwości

W nawiązaniu do zakończonego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, abp Skworc zauważył, że nadużywanie alkoholu to ważny problem społeczny. Zaapelował, aby czas zmagania o trzeźwość społeczeństwa przedłużyć na cały Wielki Post.

Abp Skworc zaznaczył, że alkohol przyczynia się nie tylko do utraty zdrowia czy rozbicia rodziny, ale jego nadużywanie często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary. - Wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz z zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła - przestrzegał.

Metropolita katowicki zachęcił, aby szczególnie w Wielkim Poście wierni dawali świadectwo życia wolnego od nałogów. - Bądźmy trzeźwi i módlmy się o wewnętrzną wolność wszystkich, zwłaszcza młodego pokolenia, które jest najbardziej zagrożone, m.in. poprzez dostępność alkoholu, który nie jest rzeczą pierwszej potrzeby i nie musi być dostępny o każdej porze dnia i nocy - zasugerował metropolita.

Podkreślił, że alkohol sprzyja patologiom, których skutki „wracają do samorządu i państwa w postaci problemów społecznych do rozwiązania”. Według abp. Skworca, właśnie ta rosnąca świadomość problemu wpłynęła m. in. na „ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, co dało samorządom możliwość ograniczenia dostępności alkoholu”. - Takie ograniczenie wprowadzono już w wielu miastach, m.in. w śródmieściu Katowic - przypomniał.

Abp Skworc wskazał także na konieczność wspólnego działanie ze strony rodzin, szkół, rządu, samorządów i parafii w celu wychowywania dzieci i młodzieży „w wolności od wszelkich uzależnień, także od nikotyny, narkotyków i pornografii”.

Zaapelował także, by patronami działań na rzecz trzeźwości i wolności od uzależnień stali się kard. Stefan Wyszyński oraz ks. Jan Franciszek Macha, którzy w bieżącym roku zostaną ogłoszeni błogosławionymi.

Ciąg dalszy na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama