Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Katowice. Podsumowanie odwiedzin duszpasterskich

O wyzwaniach i konieczności nowych rozwiązań w duszpasterstwie mówili proboszczowie dekanatu Katowice-Śródmieście. Spotkali się oni z abp. Wiktorem Skworcem w ramach podsumowania tegorocznych odwiedzin kolędowych.

Wprawdzie z punktu widzenia kolędowych statystyk nie odnotowano gwałtownych wahań w stosunku do ubiegłych lat, jednak generalnie tendencja jest spadkowa. Na terenie Katowic średnia rodzin wpuszczających kapłana z błogosławieństwem wynosi ok. 50 proc. - To i tak prawie dwa razy więcej niż średnia uczestniczących w niedzielnej Eucharystii - zauważył ks. Ireneusz Tatura, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie.

Obecni na spotkaniu proboszczowie zwrócili uwagę na to, że w wielu katowickich parafiach zmniejsza się liczba wiernych. W mieszkaniach w centrum miasta nie dochodzi do naturalnej wymiany międzypokoleniowej. - Powszechnym zjawiskiem staje się przygotowywanie mieszkań pod wynajem, szczególnie dla studentów. Jak wiemy, ich przynależność do parafii i chęć spotkania z księdzem na kolędzie bywa różna - zaznaczył proboszcz parafii katedralnej ks. Łukasz Gaweł.

Na podobne zjawisko wskazał także ks. Andrzej Suchoń, proboszcz parafii Mariackiej. - Zmniejsza nam się liczba wiernych, bo starsi parafianie wymierają, ale paradoksalnie zauważamy wzrost tzw. dominicantes. Centrum miasta staje się miejscem międzykulturowym. Oprócz studentów w kościele pojawia się coraz więcej obcokrajowców - podkreśla ks. Suchoń. Od pewnego czasu właśnie w tej parafii wprowadzone zostały Msze św. w języku angielskim, odprawiane co dwa tygodnie, które gromadzą 60-80 osób.

Wprawdzie miasto Katowice się rozwija i rozbudowuje, jednak nowo powstające mieszkania nie oznaczają automatycznego wzrostu liczby parafian. Przybywający mieszkańcy nie wchodzą automatycznie w rzeczywistość parafialną. - Na 200 nowych mieszkań przyjęły nas tylko 4 rodziny - zauważył ks. Zbigniew Kocoń, proboszcz parafii WNMP przy ul. Granicznej.

Pewnym rozwiązaniem stają się "kolędy na zamówienie". Tradycyjna kolęda zaczyna być zastępowana odwiedzinami duszpasterskimi rozłożonymi na cały rok duszpasterski. - Dajemy nowym parafianom możliwość zgłoszenia chęci przyjęcia kolędy w dogodnym terminie - dodał ks. Kocoń.

Ciąg dalszy na następnej stronie.

Katowice. Podsumowanie odwiedzin duszpasterskich   Katowice z lotu ptaka. Adam Sobel /Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej
« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy