Nowy numer 13/2024 Archiwum

Katowice. Podsumowanie odwiedzin duszpasterskich

O wyzwaniach i konieczności nowych rozwiązań w duszpasterstwie mówili proboszczowie dekanatu Katowice-Śródmieście. Spotkali się oni z abp. Wiktorem Skworcem w ramach podsumowania tegorocznych odwiedzin kolędowych.

Z kolei ks. Marek Spyra, proboszcz najmniejszej w dekanacie wspólnoty parafialnej pw. św. Michała Archanioła na Brynowie, zwrócił uwagę na nieobecność na kolędzie ludzi młodych, szczególnie bierzmowanych w ostatnich latach. - Jeśli już są, to wyznają otwarcie, że przestali chodzić do kościoła. Część z nich w szkole średniej wypisuje się z lekcji religii - powiedział ks. Spyra.

Temat katechezy to rzeczywiście problem wielu dużych miast. Uczniowie notorycznie rezygnują z katechezy. Brak obowiązkowej lekcji etyki sprawia, że zyskują w ten sposób dodatkowy czas wolny.

Na przykładzie Katowic widać także osłabienie sensu przynależności terytorialnej do parafii. - W wielkomiejskim wspólnotach trudno jest stwierdzić, kto spośród uczestniczących w niedzielnej Eucharystii jest rzeczywiście parafianinem. W katedrze zdarzają się rodziny przyjeżdżające z Rudy Śl., Chorzowa, a nawet z... Sosnowca - zauważył ks. Gaweł.

- Nie jest to typowy churching, który mnie osobiście kojarzy się tzw. chadzaniem sobie po różnych kościołach. W przypadku naszych wiernych często mamy do czynienia ze świadomym wyborem miejsca - dodał o. Tomasz Golonka OP, dominikanin duszpasterzujący w kościele pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Sokolskiej.

Proboszczowie katowiccy zgodnie zauważyli, że duszpasterstwo staje się prawdziwym wyzwaniem, które niekoniecznie gwarantuje ludzką satysfakcję. - Często powtarzam moim współpracownikom, że liczymy tylko zwycięstwa i nie przejmujemy się porażkami - wyznaje o. Bartosz Madejski OMI, proboszcz oblackiej parafii na Koszutce.

Z kolei ks. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, dziekan dekanatu Śródmieście, w pokolędowym podsumowaniu podzielił się pewnymi spostrzeżeniami dotyczącymi spotkanych rodzin. - Obserwujemy, że jest coraz mniej stałych mieszkańców, coraz więcej konkubinatów i małżeństw cywilnych bez przeszkody - wyliczył ks. Nowicki.

Jak wynika z obserwacji pozostałych duszpasterzy, podobne podobnie jest w całym mieście.

Zmieniający się świat wpływa na zmiany duszpasterskiego funkcjonowania Kościoła. - Systemu nie zmienimy od razu. Możemy i musimy kontynuować pracę nad człowiekiem i z człowiekiem - zachęcił abp Skworc w słowie podsumowującym spotkanie.

Katowice. Podsumowanie odwiedzin duszpasterskich   Katowice z lotu ptaka. Adam Sobel /Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej
« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy