Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wyścig do parlamentu

Być może jeszcze nie wszyscy już zdecydowani, kogo poprzeć w wyborach 13 października. "Gość Katowicki" proponuje więc krótki przegląd kandydatów.

Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich. Wspominamy tych z pierwszych miejsc na listach. Jeśli w przeszłości kandydaci już zasiadali w Sejmie i tam wyróżnili się przy głosowaniach w sprawach światopoglądowych, ważnych dla chrześcijan – również to przypominamy.

SEJM

Okręg nr 29

Powiaty gliwicki i tarnogórski oraz Bytom, Gliwice, Zabrze

Komitet wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe wystawiło na „jedynce” Andrzeja Pilota, samorządowca i członka PSL, byłego prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Komitet Prawo i Sprawiedliwość z nr 1 wystawiło Bożenę Borys-Szopę, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Warto też zwrócić uwagę na startującą z nr 7 poseł Barbarę Dziuk, która w 2016 r. – w przeciwieństwie do większości kolegów z partii – miała odwagę poprzeć obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji.

Sojusz Lewicy Demokratycznej dał w Gliwicach jedynkę Wandzie Nowickiej, radykalnej warszawskiej feministce, która domaga się prawa kobiet aborcji, czyli zabijania dzieci przed narodzeniem. Konfederacja Wolność i Niepodległość wystawiła na pierwszym miejscu Sebastiana Dziębowskiego, terapeutę uzależnień, radnego Zabrza, społecznika i rapera. Koalicja Obywatelska stawia na Martę Golbik z PO, która w Sejmie nie poparła ani zwiększenia ochrony życia dzieci przed narodzeniem, ani nawet ograniczenia niedzielnego handlu. Bezpartyjni i Samorządowcy – na Roberta Rabusa, nauczyciela i radnego Bytomia.


Okręg nr 30

Powiaty mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory

„Jedynkę” na liście PSL dostał Grzegorz Piliszek z Kukiz 15, socjolog z Żor.

Na liście PiS pierwszy jest Bolesław Piecha z Rybnika, były minister zdrowia, a drugi obecny minister ds. pomocy humanitarnej, Michał Woś z Raciborza. Z nr 7 startuje poseł Teresa Glenc z Gorzyczek, która w 2016 r. poparła obywatelski projekt „Stop aborcji” – wbrew większości posłów PiS, którzy wtedy opowiedzieli się przeciw pełnemu zakazowi aborcji; jest ona też wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu na rzecz Prawa do Życia.

SLD jedynkę dało Maciejowi Kopcowi z Wiosny Roberta Biedronia. Z pierwszego miejsca z Konfederacji startuje Roman Fritz, przedsiębiorca z Rybnika. Koalicja Obywatelska dała jedynkę posłowi Markowi Krząkale z PO, który, jak wynika z jego głosowań, opowiadał się za zwiększeniem dostępności aborcji i nie chciał ograniczeń w niedzielnym handlu; w poprzedniej kadencji popierał m.in. zgłoszoną przez Annę Grodzką ustawę o uzgodnieniu płci. Bezpartyjni i Samorządowcy postawili na Macieja Urbańczyka, biznesmena z Rybnika.


Okręg nr 31

Powiat bieruńsko-lędziński oraz Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śl., Ruda Śl., Siemianowice Śl., Świętochłowice, Tychy

Jedynkę na liście PSL dostała Aleksandra Jelonek ze Ślązoków Razem, partii o wyraźnie antypolskim obliczu, bibliotekarka z Chorzowa. Listę PiS otwiera premier Mateusz Morawiecki, a kolejne miejsca za nim zajmują tacy politycy z regionu, jak Michał Wójcik, Jerzy Polaczek, Andrzej Sośnierz i Maria Nowak.

SLD postawiło na Macieja Koniecznego z partii Razem, warszawiaka rodem ze Śląska, który mówi sporo o gospodarce, ale też publikował w internecie plakat z Matką Bożą Częstochowską w tęczowej aureoli. W Konfederacji „jedynkę” dostał Dobromir Sośnierz, w poprzedniej kadencji europoseł.

W Koalicji Obywatelskiej z nr 1 startuje Borys Budka, wiceprzewodniczący PO i były minister sprawiedliwości, znany z ostrego atakowania rządzących; głosuje jak wszyscy w głównym nurcie Platformy, czyli za prawem do aborcji, za „uzgodnieniem płci” (projekt Anny Grodzkiej, zawetowany przez prezydenta Dudę), przeciw ograniczeniu handlu w niedziele.


Okręg nr 27

Powiaty bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki oraz Bielsko-Biała

Z PSL z nr 1 startuje Mirosław Szelma, polityk samorządowy tej partii, były wicewojewoda śląski, wiceprezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera Stanisław Szwed z Grodźca, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; powiat pszczyński na liście PiS reprezentuje Grzegorz Gaża, przedsiębiorca, obecny radny sejmiku, oraz Marcela Kanafek-Lewandowska, radna Pszczyny, pedagog i mediator sądowy.

SLD wystawia na czele listy Przemysława Koperskiego, członka tej partii, prawnika z Bielska-Białej. Konfederacja – Bronisława Foltyna z partii Korwin, przedsiębiorcę z Bielska. Koalicja Obywatelska wystawia z nr 1 obecną posłankę PO-KO Mirosławę Nykiel, która w głosowaniach nad sprawami światopoglądowymi głosowała niezgodnie z nauką Kościoła lub była nieobecna.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy