Być może jeszcze nie wszyscy już zdecydowani, kogo poprzeć w wyborach 13 października. "Gość Katowicki" proponuje więc krótki przegląd kandydatów.
SENAT
Okręg nr 70
Powiaty gliwicki i tarnogórski oraz Gliwice
Koalicja Obywatelska wystawia do senatu Zygmunta Frankiewicza, który od 26 lat jest prezydentem Gliwic – to najdłużej sprawujący urząd włodarz miasta w Polsce. Jeśli zwycięży w tych wyborach, w Gliwicach odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta miasta.
Naprzeciw niego staje Krystian Probierz, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, profesor nauk technicznych i geolog, były dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Profesor również jest gliwiczaninem. Jest senatorem obecnej kadencji; w wyborach w 2015 r. w okręgu gliwicko-tarnogórskim uzyskał 61 271 głosów.
Okręg nr 71
Bytom, Zabrze
O fotel senatora z ramienia Koalicji Obywatelskiej stara się Halina Bieda z PO z Bytomia, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje Andrzej Misiołek, również z Bytomia, nauczyciel akademicki, obecny senator.
Okręg nr 72
Powiaty raciborski, wodzisławski oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest Ewa Gawęda, fotograf z Syryni. Jest żoną ministra Adama Gawędy, wiceministra energii ds. górnictwa, który w kończącej się kadencji jest też senatorem PiS.
Naprzeciw niej stanie wystawiony przez Koalicję Obywatelską Marek Migalski rodem z Raciborza. W przeszłości był europosłem wybranym z listy PiS. Po wykluczeniu go z tej partii, działał w nieistniejącej już partii Polska Jest Najważniejsza.
Okręg nr 73
Powiaty mikołowski, rybnicki oraz Rybnik
Kandydatem Ślązoków Razem, czyli śląskiej partii prezentującej daleko posunięty dystans wobec polskości, jest Paweł Helis. Z Prawa i Sprawiedliwości startuje Wojciech Piecha, obecny senator, a wcześniej rany Rybnika. Koalicja Obywatelska wystawia Grzegorza Wolnika z PO, radnego sejmiku śląskiego, byłego przewodniczącego tej instytucji.
Okręg nr 74
Chorzów, Piekary Śl., Ruda Śl., Siemianowice Śl., Świętochłowice
Specyficzna sytuacja wytworzyła się w tym okręgu, ponieważ startują tutaj kandydaci, zabiegający o ten sam elektorat. Dawid Kostempski, były prezydent Świętochłowic i były polityk PO, startuje z własnego komitetu o nazwie „Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Obywatelska Dawid Kostempski”. Może on odebrać część głosów kandydatowi komitetu „Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni” – a tym kandydatem jest Henryk Mercik, jeden z liderów Ruchu Autonomii Śląska i Śląskiej Partii Regionalnej. H. Mercikowi z kolei głosy może odbierać również kandydat Ślonzoków Razem, Leon Swaczyna z Rudy Śląskiej...
Czwartym kandydatem jest wystawiona przez Prawo i Sprawiedliwość Dorota Tobiszowska, prawnik z Rudy Śląskiej.
Okręg nr 75
Powiat bieruńsko-lędziński oraz Mysłowice i Tychy
Koalicję Obywatelską reprezentuje Gabriela Morawska-Stanecka z Wiosny Roberta Biedronia, która przedstawia się jako „adwokatka”. Z Prawa i Sprawiedliwości startuje obecny senator Czesław Ryszka, dziennikarz i autor książek o tematyce społeczno-religijnej.
Okręg nr 78
Powiaty bielski i pszczyński oraz Bielsko-Biała
Koalicja Obywatelska wystawia Agnieszkę Gorgoń-Komor, lekarza i radną PO z Bielska-Białej. Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje Andrzej Kamiński z Dankowic, absolwent krakowskiej AGH, nauczyciel i urzędnik, a także prezes Akcji Katolickiej w diecezji bielsko-żywieckiej; był radnym sejmiku, a w kończącej się kadencji jest senatorem.
Okręg nr 80
Katowice
Z Prawa i Sprawiedliwości startuje Bronisław Korfanty, który w przeszłości był senatorem PiS już dwukrotnie. Koalicja Obywatelska stawia na Marka Plurę z PO, byłego posła i europosła.