Nowy numer 42/2021 Archiwum

Mówiliśmy mu Alojz

Pierwszego biskupa łowickiego, śp. Alojzego Orszulika, wspomina abp Damian Zimoń, senior archidiecezji katowickiej.

Arcybiskup Zimoń wspomina: – biskupa Alojzego pamiętam jako tego, który pochodzi z naszego terenu, z Żor. Znam jego brata i bliskich. On tu często bywał. Jeśli się nie mylę, to do swojego kościoła parafialnego sprowadził tabernakulum. Potem pamiętam go jako sekretarza Episkopatu Polski.

Senior katowicki nie ukrywa, że ze śp. biskupem Orszulikiem znajdował wspólny język. Jak mówi, pytał go o różne sprawy i zawsze otrzymywał życzliwe i wyczerpujące odpowiedzi. – Kiedy mieliśmy spotkania Kapituły św. Sylwestra (spotkania biskupów pochodzących z Katowic - przyp. red.) to przeważnie przyjeżdżał. Mówiliśmy mu Alojz. On pozwolił do siebie tak przemawiać. Nie miał żadnego dystansu do młodych biskupów. Pochodząc z Górnego Śląska, gdzie tak rozwinął się przemysł i gdzie mieszka oraz pracuje tak wielu ludzi, zawsze miał społeczne sprawy na uwadze. Był bardzo wyczulony na te problemy. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Co trzeba podkreślić, stronę Kościoła bronił. Zawsze mieścił się w centralnych strukturach polskiego Kościoła. Odegrał tam poważną rolę. Myśmy widzieli, że go wszyscy szanowali. Odpowiadał za wiele rzeczy za czasów kard. S. Wyszyńskiego. Najpierw z abp. Bronisławem Dąbrowskim, a potem sam szedł we wszystkie trudne role. Swoje funkcje pełnił spokojnie. Czynnie uczestniczył w przechodzeniu od państwa totalitarnego do demokracji. Ma tu wielkie zasługi. Nieraz go podziwiałem. To była znacząca postać polskiego episkopatu – wspomina abp Zimoń.

Senior katowicki pamięta też czasy i trud budowania struktur diecezji łowickiej. – Wiem, że jako pierwszy biskup łowicki nie miał łatwo. Wszystko musiał zorganizować od podstaw, wszystkie struktury, kurię, Wyższe Seminarium Duchowne, Caritas, radio diecezjalne. Znając prawo kanoniczne i mając ogromną wiedzę, podołał temu. Nieraz odwiedzaliśmy go w jego rezydencji. Dziś będę się za niego modlić – zapewnił abp Damian Zimoń.

Czytaj także:

Dowiedz się więcej w serwisie specjalnym: Zmarł biskup Alojzy Orszulik. Uroczystości pogrzebowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama