Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Idą z Watykanu do Katowic

Idą z Watykanu do Katowic przejdź do galerii

Kilka międzynarodowych grup przemierza pieszo Śląsk w drodze na szczyt klimatyczny. Dwie z nich nocowały ze środy na czwartek w Mikołowie.

 
Ci ludzie od przeszło 60 dni idą na szczyt klimatyczny w Katowicach. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Ci wędrowcy deklarują, że są pielgrzymami. W większości z grup idą ludzie z różnych wyznań. Organizatorami tych pieszych wypraw są różne organizacje chrześcijańskie, czasem we współpracy z Greenpeace.

Mikołowski proboszcz ks. Mirosław Godziek zdziwił się w czwartek rano, widząc obcokrajowców z jednej z grup, którzy przyszli rano na roraty do bazyliki. Msza św. zaczyna się o 6.30, a oni byli w kościele już o za pięć szósta. Był zbudowany ich postawą. - Przywitałem ich, modlili się na kolanach przed Najświętszym Sakramentem - mówi.

Druga z tych międzynarodowych grup maszeruje do Katowic od przeszło 60 dni aż z Watykanu. Na jej czele stoi Yeb Saño, były przedstawiciel Filipin przy ONZ. "Gość" odwiedził dzisiaj tę grupę na drodze przy granicy Mikołowa i Katowic-Podlesia. Szli do Imielina, gdzie mieli spotkać się z władzami miasta i z uczniami.

Yeb jest katolikiem, podobnie jak większość jego grupy. Do ukształtowania się jego poglądów przyczyniła się tragedia, jaką przeżył na Filipinach w 2013 roku. W jego wyspę uderzył wtedy tajfun Haiyan. Yeb uczestniczył w wydobywaniu spod gruzów 73 ciał sąsiadów z jego miejscowości.

Tajfuny na Pacyfiku są coraz groźniejsze, bo rośnie temperatura tego oceanu. Yeb jest zwolennikiem hipotezy, że to człowiek odpowiada za ocieplanie się klimatu. Jego zdaniem ludzkość powinna temu przeciwdziałać.

W grupie idą też inni Filipińczycy, którzy w niszczycielskim tajfunie z 2013 r. stracili przyjaciół. Są również ludzie z Francji, Irlandii, Włoch, Niemiec i Polski; jedna osoba jest z Nowego Jorku. Idzie z nimi też ksiądz z Kenii.

- Po drodze rozmawiamy o ekologii z władzami miast, prowadzimy warsztaty w szkołach, pokazujemy filmy - wylicza Patrizia Majowski, Niemka z polskimi korzeniami, uczestniczka marszu.

Poprzedniej nocy, z 4 na 5 grudnia, pielgrzymi nocowali w domach studentów duszpasterstwa akademickiego w Rybniku. Są zachwyceni, że mogli bliżej poznać Polaków. Zjedli posiłek z prezydentem Rybnika.

- Studenci zabrali nas do burgerowni, którą prowadzą w Rybniku, na burgery z falafelem, bo my wszyscy jesteśmy wegetarianami i weganami... Studentom było trochę szkoda, że nie jemy mięsa - śmieje się Patrizia.

Wędrowcy wzięli też udział w ostatnim dniu rekolekcji dla studentów w gotyckim kościółku akademickim "Na Górce" w Rybniku. Opowiedzieli tam o śmierci ich przyjaciół w tajfunie sprzed pięciu lat. Wyjaśnili, że mówią o tym, by inni nie musieli przeżywać tego, co oni sami przeszli.

Wędrowcy sami też skorzystali na tym spotkaniu. Patrizia przyznaje, że szczególnie mocno przeżyli Eucharystię, którą wraz z ich kenijskim księdzem odprawili dwaj polscy kapłani - ks. Krzysztof Nowrot i ojciec Lech Dorobczyński, franciszkanin, rekolekcjonista.

- Jeszcze nigdy nie przeżyłam takiej Mszy! Ona trwała 1,5 godziny, ale dla mnie to było krótko. W czasie modlitwy wiernych ksiądz powiedział tylko pierwszą intencję, a później każdy w tym kościele mógł powiedzieć swoją, spontaniczną modlitwę - mówi Patrizia. Modlitwa z Polakami jest dla niej czymś odkrywczym.

Wizyta tej międzynarodowej, ekologicznej ekipy w Rybniku przypadła na wspomnienie św. Barbary, patronki górników.

- Polski ksiądz we wprowadzeniu przed Mszą wspaniale wyważył akcenty. Mówił o tym, że powinniśmy dbać o środowisko, ale też uważać na ludzi, na ich pracę i na ich kulturę - mówi Patrizia i dodaje, że to bardzo pasuje do przesłania jej grupy.

O innej grupie chrześcijańskich wędrowców - głównie z Niemiec - pisaliśmy tutaj

Poniżej - galeria zdjęć

« ‹ 1 › »
Z Watykanu pieszo do Katowic

Foto Gość DODANE 06.12.2018 AKTUALIZACJA 06.12.2018

Z Watykanu pieszo do Katowic

"​Gość" odwiedził międzynarodową grupę ludzi, którzy wędrują w Watykanu na szczyt klimatyczny w Katowicach. Uczestnikiem tej wyprawy jest też kenijski ksiądz.  
oceń artykuł Pobieranie..

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

|

GOSC.PL

publikacja 06.12.2018 18:13

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • COP24
  • KATOWICE
  • RYBNIK
  • SZCZYT KLIMATYCZNY
  • WĘDRÓWKA

Polecane w subskrypcji

  • Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
  • Samorządowe „tak” dla katechezy
    • Kościół
    • Jan Głąbiński
    Samorządowe „tak” dla katechezy
  • Krzyż – narzędzie zbawienia, a nie udręczenia
    • Podwyższenie Krzyża Świętego
    • Franciszek Kucharczak
    Krzyż – narzędzie zbawienia, a nie udręczenia
  • Internetowi klienci będą bezpieczniejsi. UOKiK sprawdza duże platformy internetowe
    • Polska
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Internetowi klienci będą bezpieczniejsi. UOKiK sprawdza duże platformy internetowe
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X