17 osób różnych wyznań i narodowości, przede wszystkim Niemców, idzie przez Śląsk w "Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej".
Ich wędrówka zaczęła się już 9 września w Bonn. Niektórzy uczestnicy pokonują tylko część drogi, ale są i tacy, jak Niemiec Wolfgang Löbnitz, którzy idą od początku i pokonali już 1700 km.
W tej chwili przez Śląsk maszeruje 17 osób. Większość z nich to Niemcy. Są też dwie osoby z Francji i jedna ze Szwecji, a także Polak mieszkający w RPA, który przyjechał odwiedzić rodzinę i dołączył do wędrowców w Bieruniu.
Ta grupa odwiedza m.in. tereny, które zwykli turyści omijają szerokim łukiem. We wtorek 4 grudnia zaczęli swój marsz spod elektrowni i huty w Łaziskach Górnych, czyli w dość ponurej, przemysłowej okolicy. Stamtąd maszerowali przez Orzesze do Czerwionki, gdzie mieli oglądać ciekawe pod względem architektonicznym osiedle górniczych familoków.
Wcześniej zwiedzali oczyszczalnię ścieków w Tychach, zasilaną energią, która sama wytwarza. Oglądali panele słoneczne na kościele w Bieruniu; odwiedzili także obóz w Auschwitz. W kolejnych dniach skierują się do Gliwic i Bytomia. 9 grudnia o 15.00 zakończą swój marsz w czasie ekumenicznego nabożeństwa w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
W tej grupie jest 8 katolików i 8 protestantów; jedna z pań deklaruje, że jest bez wyznania. Na poszczególnych etapach do wędrowców dołączają sympatycy z mijanych śląskich miejscowości.
Po drodze się modlą, przede wszystkim rano i wieczorem - stojąc razem pochylają głowy i wypowiadają różne intencje; czytają też psalmy.
Dlaczego wędrują? - Idziemy, żeby dać jakieś świadectwo, żeby zostawić ten świat lepszym dla naszych dzieci i wnuków - mówi Wolfgang Löbnitz. - Idziemy też dla sprawiedliwości społecznej, ze względu na ludzi, którzy po zamknięciu kopalń mogliby zostać bez pracy. Dla nich też trzeba stworzyć dogodne warunki pracy - dodaje.
Patronatu honorowego na polskim odcinku udzielili tej pielgrzymce katolicki arcybiskup Wiktor Skworc i ewangelicko-augsburski biskup Marian Niemiec.
Poniżej - galeria zdjęć