Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie żyje ksiądz prał. Henryk Zganiacz

Emerytowany proboszcz katowickiej archikatedry Chrystusa Króla zmarł w 84. roku życia i 61. roku kapłaństwa.

Duchowny urodził się 21 marca 1933 roku. W wieku 14 lat wstąpił do Seminarium Duchownego Ojców Oblatów w Lublińcu. Po półtora roku przerwał naukę z powodu choroby. Do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie wstąpił w 1951 roku. Tym samym rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Święcenia kapłańskie otrzymał 2 grudnia 1956 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Udzielił mu ich bp Herbert Bednorz.

Jako wikariusz ks. Zganiacz posługiwał w parafiach w Piasku, Jedłowniku, Katowicach i Tarnowskich Górach. W 1971 roku został proboszczem w Katowicach-Ochojcu. Podjął tam kontynuację budowy kościoła parafialnego przerwanej wybuchem II wojny światowej.

Proboszczem parafii katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach został w 1977 roku. Dzięki niemu odnowiono wystrój wnętrza kościoła oraz ufundowano dwoje organów i dzwony. To on witał w katedrze ojca świętego Jana Pawła II podczas jego drugiej podróży apostolskiej do Polski.

Na emeryturę przeszedł 1 września 1998 roku. Zamieszkał na terenie parafii katedralnej. Jednak ostatnie miesiące – ze względu na pogarszający się stan zdrowia – spędził w Domu św. Józefa.

Śp. ks. prał. Henryk Zganiacz zmarł w czwartek, 23 listopada 2017 roku w domu księży emerytów w Katowicach.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 27 listopada w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

  • 13.00 - Modlitwa różańcowa
  • 13.30 - Msza św. pogrzebowa

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama