Nowy numer 45/2018 Archiwum

Oby stawała się metropolis - miastem Boga i człowieka!

Homilia abp. Wiktora Skworca wygłoszona podczas Mszy w intencji metropolii dla Górnego Sląska i Zagłębia.

Drodzy przedstawiciele władz samorządowych reprezentujący miasta i gminy tworzące związek metropolitalny województwa śląskiego!

Odtąd dla Górnego Śląska i Zagłębia cezurą będzie data 1 lipca 2017 r., data wejścia w życie ustawy metropolitalnej dla województwa śląskiego, podpisanej w Katowicach przez prezydenta RP 4 kwietnia 2017 r.

Dziś - w niedzielę 2 lipca 2017 r. z inicjatywy władz samorządowych - zebraliśmy się w tym znaczącym i symbolicznym miejscu, jakim jest katedra górnośląskiej metropolii kościelnej, aby dziękować Bożej Opatrzności i ludziom, za instrument prawny w postaci ustawy o utworzeniu górnośląsko-zagłębiowskiego związku metropolitalnego. Jesteśmy wdzięczni za zakończenie procedur tworzenia tego związku, za stosowne rozporządzenie umożliwiające budowanie metropolii.

Chcemy podjąć to dzieło w imię Boże, prosząc wspólnie o Boże błogosławieństwo dla tego rozumnego, ale przecież ludzkiego projektu, aby nie zakończył się tak jak budowa biblijnej wieży Babel. Księga Rodzaju opisująca to wydarzenie mówi o początkach ludzkości, przedstawia równocześnie tendencję dotyczącą wszystkich społeczeństw. W odniesieniu do dzisiejszej cywilizacji zachodniej papież Jan XXIII zauważył w encyklice Mater et Magistra (IV.1), że chęć zbudowania trwałego ładu społecznego bez oparcia go na Bogu jest znamiennym dla obecnej epoki nieporozumieniem. Grzech budowniczych miasta - wieży Babel - przypomina grzech pierwszych rodziców. Rzuca on nowe światło na tę samą rzeczywistość. Tam też ludzie dążyli do autonomii wobec Boga oraz do dorównania mu. Skutkiem był konflikt między ludźmi. Niezgoda, pomieszanie pojęć i brak wspólnego języka, w konsekwencji brak porozumienia, ostatecznie niezdolność do wspólnego działania; niemożność budowania.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy