- Prawdziwa wiedza rozpoczyna się wtedy, kiedy Google nie wie, o co chodzi - mówił prof. Andrzej Noras, prorektor ds. badań naukowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na Wydziale Teologicznym zainaugurowano nowy rok akademicki 2016/2017.
Na współczesne wyzwania teologii, jej zadania i perspektywy zwrócił uwagę ks. prof. Jerzy Szymik w wykładzie inauguracyjnym "Teologia na uniwersytecie. Zadanie i perspektywa".
– Spodziewam się po teologii czegoś znacznie więcej niż tylko suchych, ściśle naukowych badań i stawiam jej i jej praktykowaniu wielkie pytania: jaki jest najgłębszy sens jej uprawiania? – zastanawiał się profesor. Przypomniał, że "teologia ma do czynienia z Bogiem, a stawia pytania filozoficzne". Mówi człowiekowi to, "czego nie powie mu żadna inna nauka". Chodzi tu o najgłębszą o nim prawdę: jego pochodzenie, przeznaczenie i tożsamość.
Teolog podkreślił, że "podstawowym sensem i zadaniem teologii jest służenie poznaniu prawdy Objawienia, czyli czemuś, czego nie wymyśliliśmy sami, ale co nam zostało ukazane i dane; dane jako za-dane". Jednocześnie wskazał na niebezpieczeństwo wykluczenia problemu Boga poza nawias rozumu. Wiara i rozum nie są bowiem przeszkodą w szukaniu prawdy o Bogu. Przywołał tu słowa kard. Ratzingera sprzed 17 lat: „Rolą teologii jest utrzymywanie ludzkiego rozumu w otwartości na spotkanie z prawdą, wprowadzenie go na drogę do nieskończoności”.
Teologia na uniwersytecie ma prawo nie tylko "mieszkać", ale i zabierać głos w sprawie prawdy. – Siostry-nauki mają prawo ten głos słyszeć – przekonywał kapłan. – Teologia jako starsza siostra chce i winna dawać to, co ma najcenniejszego.