Nowy numer 38/2023 Archiwum

Zabrakło determinacji

O zaniechaniach Skarbu Państwa wobec górnictwa mówił abp Wiktor Skworc.

- Mijający rok potwierdził, że właściciel naszych kopalń i kopalin - Skarb Państwa - jest właścicielem niewydolnym, nieumiejącym skutecznie przeprowadzić koniecznych reform w górnictwie węglowym - ocenił 29 listopada arcybiskup katowicki.

Mówił o tym w czasie "barbórkowej" Mszy św. w kościele św. Barbary w Rybniku-Boguszowicach. Była ona transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia. - Mimo deklaracji i obietnic, mimo podpisanego porozumienia, mimo wprowadzonej szybką ścieżką legislacyjną ustawy, zabrakło determinacji, a na końcu nawet czasu do jej realizacji - przypomniał metropolita.

Odpowiedzialni związkowcy

Zaniechanie ze strony rządzących porównał do grzechu zaniedbania. Ostrzegł, że z tego powodu w górnictwie następuje kumulacja problemów, a to grozi eskalacją.

Zabrakło determinacji   Abp Wiktor Skworc Przemysław Kucharczak /Foto Gość Jednocześnie abp Skworc zwrócił uwagę na odpowiedzialne zachowanie związkowców w czasie ostatnich niepokojów w kopalniach.

- W tym roku można było zauważyć jakościową zmianę w podejściu do rozwiązywania finansowego zadłużenia górniczych przedsiębiorstw ze strony związków zawodowych, które, kiedy trzeba było, poszły w porozumieniu z górnikami na daleko idące ustępstwa w kwestii płac dla ratowania zakładu pracy. Taka postawa związków zawodowych, pełna społecznej odpowiedzialności i solidarności, jest godna zauważenia i podkreślenia. Kładzie ona kres obrazowi górniczych związkowców, którzy, najeżdżając na Warszawę, brutalnie domagają się swego - podkreślił.

Koniec świata nas nie ominie

Arcybiskup katowicki w czasie Mszy, na której modlono się za górników, mówił także o "innym horyzoncie zdarzeń". - To znaki czasu, znaki końca świata - powiedział. Przypominał słowa Jezusa: "Moce niebios zostaną wstrząśnięte". Nawiązał do wstrząsów, których ludzkość już doświadcza - "wojen, prawdziwej wędrówki ludów, ocieplenia klimatu o nieprzewidywalnych do końca skutkach".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast