Nowy numer 37/2021 Archiwum

Ogar mknie w przestworzach

Jak wysoka powinna być nowa wieża kontroli lotów? W którym miejscu ma stanąć, by zapewnić najlepszą widoczność? Na te pytania udało się odpowiedzieć przy pomocy drona.

Ogar mknie w przestworzach   OGAR w akcji Novelty RPAS W ślad za otwarciem w maju nowego, dłuższego o prawie pół kilometra pasa startowego na lotnisku Katowice-Pyrzowice (przeczytaj więcej TUTAJ i TUTAJ), Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planuje tam również budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego, której lokalizacja ułatwi prowadzenie skutecznej obserwacji.

Wysokość wieży oraz jej umiejscowienie ma istotny wpływ na zasięg widzenia kontrolerów ruchu lotniczego. Jednak gdy podczas poszukiwania odpowiedniej lokalizacji i dogodnego pułapu wszystkie inne metody zawodzą, z pomocą przyszedł dron – dzieło gliwickiej spółki Novelty RPAS, która specjalizuje się w produkcji profesjonalnych bezzałogowych systemów latających światowej klasy.

Ogar mknie w przestworzach   Wykorzystanie drona było najłatwiejszą metodą ustalenia optymalnej lokalizacji i wysokości nowej wieży kontroli lotów Novelty RPAS Na lotnisku w Pyrzowicach system bezzałogowy OGAR pozwolił na symulację prowadzenia obserwacji na różnych wysokościach w dwóch lokalizacjach. Misja polegała na wykonaniu filmów oraz serii zdjęć w zadanym punkcie oraz złożenia z nich panoramy. Zbieranie danych dla każdego z rozważanych poziomów zajęło zaledwie jedną minutę, a całość operacji – 10 minut. Podobną misją jest zainteresowane również lotnisko Chopina w Warszawie.

Jednak stworzenie wirtualnej wieży kontroli lotów nie jest jedynym zastosowaniem drona. Wykorzystywany jest z powodzeniem również dla monitoringu bądź zapobiegania i wykrywania zagrożeń w leśnictwie, rolnictwie czy podczas akcji ratowniczych.

Platforma drona została wykonana z lekkich i wytrzymałych materiałów kompozytowych. Konstrukcja może udźwignąć nawet 7 kg przez 70 minut lotu. Może być sterowany z ziemi lub nawigowany przez autopilota z centymetrową dokładnością.

Wirtualna wieża kontroli lotów
Novelty RPAS Sp. z o.o.


Więcej o zastosowaniach drona przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Gliwickiego" i "Gościa Katowickiego" (28 /12 lipca)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama