Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Szpital bez umowy

Śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zerwał umowę ze skutkiem natychmiastowym z prywatnym szpitalem EuroMedic w Katowicach.

Tylko do północy obowiązuje umowa na świadczenie usług medycznych dla prywatnego szpitala EuroMedic w Katowicach. Pełniąca obowiązki dyrektora śląskiego NFZ Barbara Bulanowska ogłosiła natychmiastowe  wypowiedzenia kontraktu tej placówce. Decyzja ta dotyczy tylko tych umów, które zostały zawarte z firmą "EuroMedic Medical Center dr n. med. Tomasz Ludyga" i obowiązuje w zakresach: kardiologia, kardiochirurgia, chirurgia ogólna, chirurgia naczyniowa, ortopedia i traumatologia, okulistyka oraz izba przyjęć. Firma może skierować wniosek do centrali NFZ w Warszawie o odwołanie tej decyzji. Nie może jednak wziąć udziału w najbliższym konkursie na usługi medyczne, jaki wkrótce ogłosi śląski NFZ. Natomiast druga firma o nazwie "NZOZ EuroMedic Kliniki Specjalistyczne Janina Leśnik-Ludyga", działająca pod tym samym adresem, ma naprawić wykryte w jej działalności uchybienia i zapłacić karę umowną. W tym przypadku część kontraktu pozostaje bez zmian, natomiast umowa w zakresie chirurgii naczyń wygasa z końcem lutego. Od decyzji śląskiego NFZ firma ta nie może się odwołać.

- Powodem były nieprawidłowości w realizacji kontraktu, a przede wszystkim fakt, że wykryto i potwierdzono ustalenia CBA dotyczące nieprawdziwych oświadczeń przedstawionych w ofercie. Nieprawidłowości było bardzo dużo i miały wpływ na zawarcie kontraktu - wyjaśnia swoją decyzję p.o. dyrektora Barbara Bulanowska. Dotyczyły przede wszystkim personelu, sprzętu i spraw infrastrukturalnych. Postępowanie w tej sprawie prowadzi obecnie Prokuratura Okręgowa w Katowicach. P.o. dyrektora wyraziła nadzieję, że finał tej sprawy będzie przestrogą dla innych firm starających się o kontrakty na leczenie przed przedstawianiem nieprawdziwych ofert. Bulanowska podkreśla, że rozwiązując umowę śląski NFZ działa w imieniu pacjentów i dla ich dobra. - Zrobiliśmy wszystko co możemy, żeby pacjentów zabezpieczyć - dodaje p.o. dyrektora śląskiego NFZ. Pacjenci przebywający obecnie w szpitalu EuroMedic będą mogli być przejęci przez inne jednostki. Każdy z pacjentów czekających w kolejkach na zabiegi otrzyma powiadomienie o tym, gdzie może dalej podjąć leczenie. Jednak, zgodnie z przepisami, pacjenci muszą ustawić się na końcu kolejki oczekujących. Dotyczy to także tych, którzy czekają na endoprotezy i leczenie zaćmy. Jeśli stan zdrowia pacjentów się pogorszy, to mają prawo zgłosić się do specjalnej komisji NFZ, która może skierować ich w trybie pilnym do wykonania zabiegów.

Przypomnijmy, że jesienią ówczesny dyrektor śląskiego NFZ Grzegorz Nowak zerwał umowę ze szpitalem EuroMedic z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia obowiązującym aż do końca roku 2013. Potem przedłużył kontrakt jeszcze do końca stycznia. Zaś o kolejny miesiąc przedłużył go, bez zgody Grzegorza Nowaka, jego zastępca (więcej o tej sprawie przeczytaj w artykule "Szpitalny paradoks").

Lista szpitali, które są gotowe do przejęcia leczenia pacjentów EuroMedic znajduje się na stronie śląskiego oddziału NFZ: www.nfz-katowice.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy