Nowy numer 33/2018 Archiwum

Inny styl życia

W niedzielę obchodziliśmy Dzień Życia Konsekrowanego. Na modlitwie w krypcie katowickiej katedry spotkali się: siostry zakonne, zakonnicy oraz świeccy konsekrowani z archidiecezji.

Osoby konsekrowane na wspólnej modlitwie spotkały się w niedzielę 2 lutego w krypcie katowickiej archikatedry. Najpierw miały okazję przystąpienia do spowiedzi, później słowo wstępne wygłosił do nich ks. dr Mirosław Godziek, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego. Uczestnicy spotkania wysłuchali także konferencji ks. Piotra Stawarza SDS z Trzebini. Kapłan w skierowanym do nich słowie przede wszystkim skupił się na nauczaniu papieża Franciszka i wskazówkach, jakich udzielił osobom konsekrowanym w adhortacji "Evangelii Gaudium".

Nawiązując do słów papieża, ks. Stawarz ukazał przyczynę oziębłości, braku zapału, iskry Bożego ognia, z jakimi czasem przychodzi zmagać się osobom konsekrowanym. Jest nią niebezpieczeństwo skupienia się na życiu świata. W życiu konsekrowanym, mówi papież, odzwierciedla się przede wszystkim istota Kościoła. To życie dla Chrystusa, ze względu na Niego i z Nim. Taki wybór wymaga innego stylu życia. Kapłan, akcentując słowa Franciszka dotyczące innego stylu życia, ukazał zasady, na jakich ma być ono oparte. Są nimi: doświadczenie modlitwy, głoszenie Słowa Bożego, codzienne świadectwo oraz spojrzenie modlitwy. Wyznacznikami życia konsekrowanego są także wierność, służba, skromność oraz budowanie wspólnoty.

Po konferencji osoby konsekrowane modliły się przed Najświętszym Sakramentem. W samo południe uczestniczyły we Mszy św. w archikatedrze sprawowanej w ich intencji, o nowe powołania oraz w intencji zmarłych osób konsekrowanych. Modlitwom przewodniczył abp senior Damian Zimoń w zastępstwie abp. Wiktora Skworca, który przebywa w Rzymie z wizytą ad limina apostolorum.

Po Mszy osoby konsekrowane spotkały się na ciepłym posiłku w auli seminarium diecezjalnego.

Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest zawsze w Święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego. To czas szczególnej modlitwy w parafiach i całym Kościele o nowe i święte powołania do życia zakonnego oraz o uświęcenie tych, którzy trwają już  w tym stanie. To także okazja do podziękowania osobom konsekrowanym za ich posługę.

Zobacz także:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • ksadamkaczor64
  02.02.2014 12:17

  "Pragniemy skierować kilka słów do młodzieży, do dziewcząt i chłopców.

  Drogi Młody Przyjacielu!
  Nie myśl, że życie konsekrowane jest czymś nudnym, bezbarwnym, niedzisiejszym, przeznaczonym dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w życiu. Nie ulegaj przewrotnej mentalności świata, wedle której sensem życia jest bogactwo i przyjemność.
  Jeśli słyszysz głos Mistrza, który Cię wzywa – odpowiedz hojnie i wielkodusznie, z radością i entuzjazmem. Życie konsekrowane jest piękną przygodą, której bohaterem jest On sam, Jezus Chrystus, Twój Zbawiciel. Tylko z Nim życie może być naprawdę spełnione. Jeśli Pan Cię wzywa, nie ociągaj się, ale wyrusz w drogę! To On zabierze Cię ze sobą, poprowadzi za rękę i pozwoli wypłynąć na głębię"
  (z listu biskupów na Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2014 roku)
  http://www.nazaretanki.krakow.pl/

  doceń 2
 • vagrant
  02.02.2014 13:13
  Szanownym Siostrom, wszystkich zgromadzeń, zakonów i instytutów «Bóg zapłać!» za wytrwałość i wierność, za Waszą pracę i przede wszystkim modlitwę. I jednocześnie przepraszamy za wszystkich, którzy Was po ulicach wyzywają i mówią o Was głupie kawały. Jesteście super kobiety! Trwajcie mężnie przy Panu!
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama