- Wielką światłością dla świata są śluby zakonne, jako zobowiązanie do zachowania posłuszeństwa Bogu, ubóstwa i czystości. Osoby konsekrowane pokazują światu, że radykalne pójście za Chrystusem jest możliwe także dzisiaj. Szczególnie dzisiaj - wyjaśniał w Dzień Życia Konsekrowanego abp senior Damian Zimoń.
W samo południe osoby konsekrowane z archidiecezji katowickiej uczestniczyły we Mszy św. w archikatedrze sprawowanej w ich intencji, o nowe powołania oraz za zmarłych. Modlitwom przewodniczył abp senior Damian Zimoń w zastępstwie abp. Wiktora Skworca, który przebywa w Rzymie z wizytą ad limina apostolorum.
Podczas homilii abp Zimoń, nawiązując do Święta Ofiarowania Pańskiego, zwrócił szczególną uwagę na symbolikę światła, które nie tylko oznacza Chrystusa i nawiązuje do sakramentu chrztu świętego, jest ono także symbolem przyrzeczeń zakonnych. – Wielką światłością dla świata są śluby zakonne jako zobowiązanie do zachowania posłuszeństwa Bogu, ubóstwa i czystości. Osoby konsekrowane pokazują światu, że radykalne pójście za Chrystusem jest możliwe także dzisiaj. Szczególnie dzisiaj – wyjaśniał. Abp Zimoń podkreślał także znaczenie odnowy ślubów zakonnych. – W ten sposób Chrystus będzie głoszony na nowo wobec całego świata, wobec środowisk, wśród których postawiła was Boża opatrzność – mówił osobom konsekrowanym. Arcybiskup mówił także o zadaniu dla ludzi Kościoła. – Potrzebujemy nowej ewangelizacji, bośmy z czasem skostnieli, zastygli w bezruchu – wyjaśnił, podkreślając, że Chrystus nie tylko jest światłością świata, ale także znakiem sprzeciwu.
Ukazując postać Symeona oraz Anny z niedzielnej Ewangelii, podkreślał znaczenie ich proroctwa. – Anna ukazuje nam dzisiaj, że kobiety i mężczyźni mają udział w tych samych łaskach udzielanych przez Boga. Jednakowo są zobowiązani do dawania świadectwa, jako światłość i jako znak sprzeciwu – mówił.
Abp Zimoń zaznaczył, że znak sprzeciwu, czyli nawiązanie do tajemnicy paschalnej, uobecnia się w historii Kościoła także w prześladowaniach wyznawców Chrystusa. – Co roku ginie ok. 100 tys. chrześcijan w Afryce, na Bliskim Wchodzie oraz Indiach – przypomniał wiernym. Cytując papieża Benedykta zaznaczył, że Europie grozi dyktatura relatywizmu, która związana jest z odgórnym sterowaniem człowiekiem, propagandą antykościelną, promowaną także przez niektóre media. Przypomniał również znaczenie piątej władzy, którą stanowią internauci i która, wyrażając swoje zdanie, może sprzeciwić się antychrześcijańskim prądom.
Abp Zimoń podkreślał, że dyktatura relatywizmu niesie ze sobą także ideologię gender, która burzy prawa natury i nie uznaje Boga. Dyktatura ta szczególnie piętnuje grzechy Kościoła, za cel stawia sobie rewolucję moralną oraz podważanie autorytetu Kościoła. Jako skuteczną walkę z tymi trendami arcybiskup ukazał modlitwę osób konsekrowanych. – Drodzy siostry i bracia! Bądźcie radykalnie ewangeliczni, miejcie odwagę! Opętanych uwalnia się postem i modlitwą. Rady ewangeliczne są największą formą wolności – mówił siostrom, braciom zakonnym oraz świeckim konsekrowanym zgromadzonym w archikatedrze.
Po Mszy osoby konsekrowane spotkały się na ciepłym posiłku w auli seminarium diecezjalnego.
Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest zawsze w Święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego. To czas szczególnej modlitwy w parafiach i całym Kościele o nowe i święte powołania do życia zakonnego oraz o uświęcenie tych, którzy trwają już w tym stanie. To także okazja do podziękowania osobom konsekrowanym za ich posługę w poszczególnych parafiach archidiecezji katowickiej.
Zobacz także: