Nowy numer 37/2021 Archiwum

Rok Rodziny w metropolii górnośląskiej

Przeczytaj list pasterski biskupów na rozpoczynający się Rok Rodziny.

Rodzina Miłością Wielka

Umiłowani Siostry i Bracia naszej górnośląskiej metropolii, Drodzy Duszpasterze!

1.Czas, w którym żyjemy, niesie wiele wyzwań. Jako chrześcijanie za najważniejsze uznajemy wyzwania związane ze stanem wiary i sytuacją rodziny na Śląsku, w naszych lokalnych Kościołach. Dlatego po zakończonym w Kościele Powszechnym Roku Wiary, chcemy w naszej górnośląskiej metropolii więcej uwagi poświęcić właśnie rodzinie.

Z coraz większym niepokojem patrzymy na zgubne skutki materializmu praktycznego i, z drugiej strony, na niesprzyjające warunki ekonomiczne życia wielu rodzin naszej metropolii, na niski wskaźnik dzietności i problem tzw. „eurosieroctwa”. Jako duszpasterze zauważamy również – w wielu rodzinach na Górnym Śląsku i na Śląsku Opolskim – brak należytej troski o żywą wiarę i religijne wychowanie dzieci. Słabnie praktyka regularnego uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, rodzinne świętowanie Dnia Pańskiego i powszechny kiedyś udział w nabożeństwach majowych i różańcowych, bo codzienny pośpiech zabija ducha oraz niszczy tradycyjny rytm modlitwy.

Wzrasta też liczba rozpadających się małżeństw, często z braku dojrzałości i właściwego przygotowania do zawarcia małżeństwa oraz wskutek zaniku ducha ofiary. Z różnych przyczyn wielu młodych nie potrafi dziś podjąć wiążącej decyzji
o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego. W konsekwencji, tworząc nieformalne związki, odkładają zawarcie ślubu na bliżej nieokreśloną przyszłość. Zwycięża mentalność budowania związków i całego życia „na próbę”, bez poczucia odpowiedzialności.

Istnieje jednak w młodym pokoleniu fundamentalna świadomość wartości rodziny, która w wielu sondażach wskazywana jest jako cenna wartość i cel do osiągnięcia. Mając na uwadze te opinie, a przede wszystkim niezmienną naukę Kościoła o małżeństwie i rodzinie, ogłaszamy dziś: 1 grudnia 2013 roku, w I Niedzielę Adwentu, rozpoczęcie w naszej górnośląskiej metropolii Roku Rodziny. Będzie trwał do 28 grudnia 2014 r. tj. do Niedzieli Świętej Rodziny. Do takiego kroku mobilizuje nas również papież Franciszek, który zapowiedział zwołanie jesienią 2014 r. Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów. Przedmiotem synodalnej debaty będą: „wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.

2.Rok Rodziny w naszej metropolii będziemy przeżywać pod hasłem: Rodzina Miłością Wielka. Rodzina chrześcijańska to komunia-wspólnota osób zanurzona przez sakrament małżeństwa w miłości Bożej i urzeczywistniająca się we wzajemnej miłości męża i żony, rodziców i dzieci. Jej doskonałym wzorem jest Święta Rodzina z Nazaretu, którą obieramy na patrona Roku.

Obchodząc Rok Rodziny nie chcemy mnożyć nowych akcji i dzieł. Zależy nam na przypomnieniu i pokazaniu bogactwa działań formacyjnych, profilaktycznych i terapeutycznych, które w ramach duszpasterstwa rodzin podejmowane są w diecezji gliwickiej, archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej. Żeby lepiej z nich korzystać, trzeba wiedzieć o bogatej ofercie służby małżeństwu i rodzinie na każdym etapie, nawet w sytuacji kryzysu. By kościelne instytucje wspierania małżeństw i rodzin mogły jeszcze lepiej służyć, powinny współpracować ze szkołami, mediami i samorządami lokalnymi. Widzimy w nich naturalnych sprzymierzeńców w trosce o rodzinę, od której zależy jutro społeczeństwa, Kościoła i naszej Ojcowizny.

W ostatnich 6-ciu latach wyrazem naszych wspólnych działań było m.in. Metropolitalne Święto Rodziny, a jego treścią radosne świętowanie rodzinnej, wiarygodnej wspólnoty, której nic nie zastąpi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama